
V Botanické zahradě hl. m. Prahy začíná oblíbená výstava, která představuje jedinečný svět tropických motýlů. Letošní sezóna zde je věnována vábení v přírodě a z toho vychází i zaměření této tradiční akce a její pojmenování – Motýli: Kouzlo přitažlivosti. Návštěvníkům chce přiblížit fascinující vztah mezi rostlinami a těmito opylovači. Do Prahy postupně doputuje přes 5000 kukel téměř 40 druhů. Patrony motýlí přehlídky se stali herečky Kristýna Leichtová a Simona Babčáková, tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, foodblogerka a kuchařka Chili Ta a zpěvák a herec Ondřej Ruml. Součástí výstavy je také interaktivní expozice Tajemství motýlího života ve výstavním sále v Ornamentální zahradě, která nabídne nový pohled na svět motýlů, a panelová výstava zaměřená na české druhy motýlů, která byla připravena ve spolupráci se skupinou JARO. Za motýly se lze vydat do botanické zahrady po dobu šesti týdnů, od 11. dubna do 25. května.
Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů pravidelně již od svého zpřístupnění pro veřejnost v roce 2004. „I v letošní sezóně se náš skleník proměnil v tropický ráj plný krásných barevných motýlů. Stalo se tak už po dvaadvacáté. Naše výstavy motýlů jsou velmi oblíbené a v posledních letech si je přijde užít vždy okolo 100 000 zájemců. V letošním roce přiblížíme návštěvníkům kouzlo přitažlivosti mezi motýly a rostlinami. Také jsme pro ně jako novinku připravili doplňující interaktivní výstavu, která odhalí tajemství motýlího života. A mě osobně těší, že zájemcům představíme i svět krásných, avšak ohrožených druhů, s nimiž se můžeme setkat v naší přírodě. Rád bych poděkoval všem patronům, kteří naši výstavu podpořili a neskrývají svůj vřelý vztah k přírodě i naší zahradě,“ uvádí k výstavě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Praha.
„Už více než dvacet let patří výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana k vrcholům programu naší botanické zahrady. Je důležité podotknout, že to není jenom přehlídka poletujících motýlů, ale každý ročník má i své zajímavé téma a přesah do vzdělávání a výchovy. O to více mě těší, že se botanická zahrada ve spolupráci se skupinou JARO zabývá i ‚domácími‘ druhy, a to zejména těmi ohroženými, informuje o jejich ochraně a zapojuje se do projektu sčítání denních motýlů v naší přírodě,“ okomentovala výstavu motýlů Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.
Kouzlo přitažlivosti
Výstava, která je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě, představuje motýly jako důležité opylovače a upozorňuje na jejich jedinečnou roli. Na rozdíl od včel, které sbírají pyl do pylových košíčků na nohou, motýli přenášejí pyl pasivně celým svým tělem. Díky tomu dokážou opylovat rostliny, které jsou od sebe vzdálené. Někteří motýlí specialisté, jako lišajové, mají dlouhé sosáky, které jim umožňují dosáhnout na nektar v trubkovitých květech orchidejí a dalších rostlin. Vábení je klíčové i v milostném životě motýlů. Samci některých druhů nalétají při hledání samiček dlouhé kilometry. Mezi mistry v této disciplíně patří tropičtí martináči, které na výstavě uvidíte v plné kráse. Ve skleníku Fata Morgana se představí téměř čtyři desítky tropických druhů. Nechybí mezi nimi nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligo nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý (Danaus plexippus) a s nimi další barevné babočky, otakárci, ale i bělásci.
Tajemství motýlího života a ohrožení motýli naší přírody
Součástí oblíbené akce ve skleníku Fata Morgana je nově interaktivní výstava Tajemství motýlího života, která nabídne zcela nový pohled na fascinující svět motýlů. Tato expozice je umístěna do výstavního sálu v Ornamentální zahradě. Návštěvníci se mohou kolem sebe rozhlédnout motýlíma očima, vyzkouší si, jak funguje sosák, a pod mikroskopem se podívají na strukturu křídel a odhalí tajemství jejich nádherného zbarvení. Prostřednictvím příkladu jasoně červenookého a panelové výstavy, kterou botanická zahrada připravuje ve spolupráci se skupinou JARO, bude také možné seznámit se s problematikou ohrožených druhů motýlů v naší přírodě a s projektem sčítání denních motýlů v rámci akce Motýlí půlhodinka. Během víkendů a svátků dostanou příchozí příležitost vyzkoušet si různé tvořivé aktivity na tematických dílničkách, při kterých si mohou vytvořit motýlí dekoraci na dřevěném výřezu nebo technikou pískování barevnou jarní dekoraci.
Praktické informace
Výstava Motýli: Kouzlo přitažlivosti proběhne od 11. dubna do 25. května ve skleníku Fata Morgana. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, ale doporučujeme online nákup prostřednictvím e-shopu botanické zahrady. Skleník Fata Morgana je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 19.00 (poslední vstup v 18.30). Mimořádně bude výstava zpřístupněna na Velikonoční pondělí 21. dubna. O víkendech a svátcích je nutné počítat s vyšším zájmem návštěvníků a delším čekáním na vstup. Doporučujeme plánovat návštěvu v rozsahu celé otevírací doby a sledovat informace na webových stránkách a sociálních sítích, případně se na aktuální vytížení doptat u pokladen botanické zahrady.