Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravila oblíbenou výstavu tropických motýlů, tentokrát s názvem Motýli, zaostřeno na detail. Výstava poodhalí tajemství stavby motýlích křídel, ukáže, jak vypadají například oči, nohy nebo tykadla u housenek i dospělých jedinců. Patronkami této jedinečné přehlídky se staly herečka Klára Melíšková, zpěvačka Aneta Langerová, snowboardistka Eva Samková a modelka Pavlína Němcová. Do Prahy postupně doputuje na 5500 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou a z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů. K vidění bude jeden z největších motýlů na světě – martináč Attacus atlas. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i unikátní anatomický model tohoto nočního motýla v nadživotní velikosti. Zájemci také budou mít příležitost prostřednictvím kanálu YouTube botanické zahrady on-line sledovat proces líhnutí motýlů z kukly. Foyer skleníku Fata Morgana letos ozdobí výtvarné aranže a díla, které v rámci svých workshopů připravila Galerie hl. m. Prahy. Výstava Motýli, zaostřeno na detail se koná od 8. dubna do 22. května.
Otevírací doba
Venkovní expozice: denně včetně svátků Skleník Fata Morgana a výstava Motýli, zaostřeno na detail: út–ne 9.00–19.00 Mimořádně otevřeno také v pondělí 18. 4. Vinotéka sv. Kláry: po–ne 10.00–19.30
|
„Výstava motýlů patří každoročně mezi nejúspěšnější akce a láká dospělé, ale zejména děti. Letošní 19. ročník se zaměřuje na detaily motýlího těla, návštěvníci se tak mohou dozvědět spoustu zajímavostí. Výstava potrvá šest týdnů a rozhodně je na co se těšit. Ve skleníku Fata Morgana bude k vidění nádherná přehlídka barev a velikostí. Na akci každoročně přijde několik desítek tisíc návštěvníků, nejvytíženější jsou tradičně víkendy. Zájemci tak musí počítat s čekáním před skleníkem Fata Morgana, proto doporučujeme, pokud je to možné, plánovat návštěvu na všední den odpoledne. Velmi si vážíme toho, že patronaci nad naší výjimečnou výstavou přijaly čtyři výjimečné dámy – Klára Melíšková, Aneta Langerová, Eva Samková a Pavlína Němcová,“ zve na výstavu Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Výstava motýlů patří mezi akce, které se v botanické zahradě těší velkému zájmu. Každoročně ji navštíví desítky tisíc zájemců, a nejedná se pouze o Pražany. Výstava je velmi oblíbená mezi dětmi a mladými lidmi a zahrada tím také naplňuje své důležité poslání, a to je vzdělávání, což je pro Magistrát hl. m. Prahy jako zřizovatele velmi důležité. Osobně mě těší, že se tyto atraktivní akce opět konají v jarním období. Kromě krásné výstavy ve skleníku Fata Morgana si tak návštěvníci mohou užít i rozkvetlé záhony venkovního areálu,“ doplňuje pozvánku Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy.
Desítky motýlích druhů ze všech koutů světa
Do trojské botanické zahrady postupně dorazí na 5500 kukel několika desítek druhů. V této „sbírce“ živých motýlů nebudou chybět tropičtí krasavci Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, motýlí cestovatelé – monarchové stěhovaví Danaus plexippus, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligo nebo jedovatá Atrophaneura semperi a rovněž jedovatí motýli z rodu Heliconius. Ti patří i mezi oblíbené motýly kurátorky výstavy Evy Smržové: „Nikdy nevíme předem, jaké kukly k nám z Velké Británie doputují, takže i pro nás to bývá překvapení. Letos mě osobně velmi potěšily kukly droboučkého motýla Aeria eurimedia. Ten je blízce příbuzný s průsvitnou babočkou Methona confusa, pochází ze Střední Ameriky a letos bude nejmenším exemplářem naší výstavy. Na rozdíl od většiny běžných návštěvníků, kteří obdivují velké a pestré motýly – například Morpho nebo Caligo, mám totiž ráda právě drobnější druhy, mezi něž se řadí i rod Heliconius. I u nich lze ale nalézt pestrou paletu barev a vzorů na křídlech. Z větších motýlů osobně asi nejvíce obdivuji motýly rodu Charaxes, kteří pocházejí z tropů a subtropů Starého světa a patří k nejrychlejším letcům. I s těmi se návštěvníci naší výstavy setkají.“
Největší motýl na světě
Na výstavě se v letošním roce představí i noční motýl – martináč Attacus atlas. S rozpětím křídel až 25 cm a jejich plochou až 400 cm2 patří mezi největší motýly na světě. Samičky bývají větší než samečci. Stadium housenky trvá až 60 dní, kukla se vyvíjí 3 týdny, někdy i déle a dospělý martináč žije pouhých 5 dní. Nad tropickým jezírkem je rovněž umístěn unikátní anatomický model tohoto motýla, který pro botanickou zahradu zhotovil sochař Mgr. A. Miroslav Jakubčík. Model martináče vznikl kombinací polyuretanových (jádro těla), laminátových (křídla) a speciálních modelovacích epoxidových hmot (povrch těla). Tykadla byla vytvořena 3D tiskem a poté byly jednotlivé díly sesazeny pomocí vnitřní kovové konstrukce. Povrch byl následně dekorován laky.
Zaostřeno na detail
V rámci edukačních panelů se zájemci dozvědí mnoho zajímavého o stavbě motýlího těla. Zjistí, čím je dána barevnost motýlích křídel a že jsou křídla opatřena speciálními váčky s feromony, kterými lákají opačné pohlaví. Výstava také prozradí, jak vypadají složené motýlí oči, k čemu jsou dobrá tykadla a že chuťové buňky mají motýli na chodidlech. Kromě dospělých jedinců je pozornost věnována i housenkám a vývoji motýla. Texty doplňují mikroskopické fotografie.
Na výstavu motýlů od 8. dubna do 22. května
Tropický skleník Fata Morgana bude hostit přehlídku motýlů od 8. dubna. Je otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně bude otevřeno též o Velikonočním pondělí – 18. dubna. Výstava potrvá šest týdnů, tedy až do 22. května. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line, prostřednictvím e-shopu botanické zahrady. Zájemci si rovněž na e-shopu nebo v prodejním stánku budou moci zakoupit trička s motýlím vzorem, motýlí zápisníky nebo list Motýli do sběratelské edice Botanická v malíku.
Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram).
Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz