29. listopad se pojí se Světovým dnem mravenečníků. Ztráta stanovišť v důsledku odlesňování, lesních požárů, expanze zemědělství, používání chemikálií v zemědělství, lov a úhyny na silnicích způsobují od roku 2005 ve Střední a Jižní Americe úbytek jejich populace nejméně o 30 %. Kromě toho byli v loňském roce zasaženi ničivými požáry v Brazílii. V Pantanalu, v jedné z biologicky nejrozmanitějších oblastí naZemi a domovu mravenečníka velkého, shořelo více než čtyři miliony hektarů biotopu, což je zhruba velikost Švýcarska. Institut Tamanduá ošetřil několik mravenečníků, které připravuje na reintrodukci do volné přírody. „Odchovávat mravenečníky v zajetí není vůbec snadný počin. Těší nás, že se nám v roce 2011 podařilo jako prvním v republice rozmnožit toto výjimečně zvíře,“ dodává zooložka Ing. Jitka Vokurková.
CHOV V ZOO OLOMOUC
První dva mravenečníky velké, původem z Guyany, získala olomoucká zoo v roce 2004. Jednalo se o samce Sylvina a Mirka. Ve stejném roce do Zoo Olomouc ze Zoo Stuttgart přijela Pia. Na mládě chovného páru Sylvin – Pia se čekalo téměř tři roky. 11. září 2011 se Pie narodil první potomek. Safira se stala vůbec prvním odchovaným mládětem v České republice. Za posledních 12 měsíců se v rámci EAZA narodilo celkem 10 mláďat, ve světě pak 18. Olomoucká zoo úspěšně odchovala celkem 7 mláďat. Ve 169 zoo je aktuálně chováno 361 mravenečníků velkých.
OBECNÉ INFORMACE
Mravenečníci patří do skupiny chudozubých, žijících v oblastech pamp Jižní Ameriky. Ve volné přírodě se vyskytují poměrně běžně, avšak jejich chov v zajetí není snadný. Jeden z důvodů se přičítá právě nepřítomnosti termitů v potravě. Tato pro ně nejdůležitější část jídelníčku ve volné přírodě se nesnadno nahrazuje jinou krmnou dávkou. Na krmení se podává jemně namleté libové hovězí nebo drůbeží maso namíchané se syrovými vejci, notná dávka hmyzu, nechybí ani ovoce v podobě banánů, granule pro hmyzožravce a v neposlední řadě minerály a vitaminy. Trávicí funkce se podporuje rašelinou. Příčinou, proč se mravenečníky v zajetí nemusí dařit rozmnožovat, může být
i sestavení chovného páru.
ZAJÍMAVOSTI
Mravenečníci denně sežerou až 30 tisíc mravenců a termitů. Spolu s nimi spolykají kamínky a písek, kterými v žaludku s pomocí žaludečních šťáv rozmělňují mravence, a tím podporují trávení.