Američané jim říkají mountain lion – horský lev. Jejich řev je slyšet na velmi velkou vzdálenost. Mnoha poutníkům po americké divočině tuhne krev žilách, jakmile tento specifický zvuk uslyší. Většinou se ale nemusí bát, to si jen puma americká brání své území a jasně dává najevo, že právě ona je zde doma. Na to, že vstupujete na její teritorium, upozorní s velkým předstihem. V takovou chvíli se stačí jen otočit a nerušit pumě její klid. Bránit své území je pudová záležitost společná pro všechny predátory bez ohledu na to, kde právě žijí. Pokud byste chtěli slyšet mohutný hlas „horského lva“, nemusíte se vydat hned za oceán. Také princenzna táborské zoo puma Líla se umí čas od času rozohnit a pěkně od plic zařvat. Nejednomu nepřipravenému návštěvníkovi procházejícímu kolem této jinak roztomilé kočky přeběhl při tom řevu mráz po zádech.
Puma americká, kterou chová táborská zoologická zahrada, se volně vyskytuje v Severní i Jižní Americe, od Kanady až po nejjižnější cíp kontinentu. Žijí samotářským způsobem života, samci se se samicemi sdružují jen v době páření. Samice vábí samce hlasitým voláním, ti pak o možnost pářit se s ní mezi sebou bojují. Pumy často útočí skokem z výšky, překvapenou kořist většinou usmrtí prokousnutím hrdla. Nejčastější potravou jsou jelenovití, loví také menší zvířata, jako jsou bobři, pásovci, divoká prasata, veverky, králíci, mývalové, skunkové a malí hlodavci.
Pumy se ve volné přírodě striktně vyhýbají teritoriím, ve kterých žijí jaguáři. Jsou vynikající skokani, z místa dokáží skočit až šest metrů, s rozběhem až dvojnásobek. Ocas používají při skoku jako kormidlo. Není vědecky potvrzeno, že by se puma vyskytovala v černé barvě.
ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je nyní otevřená každodenně od 9:00 do 18:00.
Foto: Kateřina Chlupáčková