Vybrat si psího mazlíčka nejen podle toho, jak roztomile vypadá, ale také jakého věku se dožije. Zní to jako sci-fi, ale už brzy to nejspíš bude možné. Tento zásadní průlom by mohl způsobit objev výzkumné skupiny z táborské zoologické zahrady. Ta ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR objevila u psů plemene cane corso čtyři geny, které souvisí s dlouhověkostí. Nyní se snaží ověřit, zda se tyto „geny dlouhověkosti“ nachází i v genomu dalších psích plemen. Cílem výzkumu je zásadně prodloužit život psů.
„Geny ovlivňující dlouhověkost jsme zatím objevili u velkého psího plemene cane corso a nyní se snažíme ověřit, zda se stejné geny dlouhověkosti nalézají i v genomu jiných psích plemen, kterých aktuálně zkoumáme hned šest,“ říká ředitel zoo a zároveň majitel chovatelské stanice Korec Corso Evžen Korec, který jako vystudovaný molekulární biolog a genetik vede výzkumnou skupinu táborské zoo.
První fáze výzkumu, jehož výsledky byly publikovány ve špičkovém světovém veterinárním časopisu BMC Veterinary Research, už má první konkrétní přínos. Je jím jednoduchý test, který umožní zjistit, zda se konkrétní pes plemene cane corso dožije vysokého věku. „Jednoduchým testem provedeným ze stěru ústní sliznice na principu PCR lze v jakémkoliv věku psa s velmi vysokou pravděpodobností zjistit, zda se jedinec dožije vysokého věku. Zájemce o pořízení psího mazlíčka tak může předem zjistit, jak dlouho ho bude doprovázet. Chovatelé pak mohou cíleným křížením dlouhověkých jedinců vytvořit dlouhověkou linii a zásadně tím prodloužit život odchovaných psů,“ vysvětluje ředitel Korec a upozorňuje, že zatím lze tento test použít právě pouze u plemene cane corso.
„Cílem je ověřit, zda se dá tato metoda využít i u ostatních psích plemen. Především u velkých plemen psů, která se dožívají nižšího věku, by mělo prodloužení života zásadní význam. Prodloužení délky aktivního života by ale jistě využili majitelé psů všech plemen,“ podotýká Korec, podle nějž je skutečnost, že velká plemena psů se dožívají nižšího věku, v rozporu s faktem, že v přírodě se větší zvířata ve srovnání s malými zvířaty dožívají vyššího věku.
Proč se velká plemena psů dožívají nižšího věku než malá, není v současné době známo. „Je ale velmi pravděpodobné, že tajemství je skryto v genech. Všechna plemena psů vznikla z vlka. Vlk se v zajetí dožívá až 20 let, což je významně více než se dožívá většina plemen psů. Při šlechtění většiny velkých plemen psů mohlo dojít ke ztrátě genů, které jsou zodpovědné za dlouhověkost. Lze si představit možnost, že pokud budou geny pro dlouhověkost nalezeny, bylo by možné pomocí metod genetického inženýrství je do genomu psů vnést a tak zásadně prodloužit věk,“ doplňuje Korec.
FOTO: archiv Evžena Korce