Vypadají jako norek, fretka nebo lasička, ostatně někdy je v češtině nesprávně nazývají norkem sibiřským či lasicí sibiřskou. Správný český název ale je kolonok. Tři samice této drobné lasicovité šelmy nyní získala táborská zoologická zahrada. Návštěvníci je mohou obdivovat od minulého týdne.
„Jsem rád, že můžeme návštěvníkům představit další zajímavé zvíře, se kterým se jinak v Česku běžně nesetkají. U nás je chová jen pár zoologických zahrad. Pokud byste je chtěli pozorovat ve volné přírodě, museli byste zamířit na východ. Žijí totiž v severní a východní Asii, částečně se vyskytují i v evropské části Ruska,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Kolonoci jsou aktivní hlavně v noci, lovit se vydávají za soumraku. Jsou velmi aktivní, za noc dokáží urazit až osm kilometrů. Den nejčastěji tráví v dutinách stromů, rozpadlých pařezech či podzemních norách. Ty často osidlují po ulovených hlodavcích. Živí se převážně drobnými a středně velkými hlodavci, obojživelníky, plazy a rybami. Zhruba pět procent jejich potravy tvoří rostlinná strava, hlavně oříšky a různé plody.
Žijí samotářsky, jen během páření na přelomu zimy a jara samci o samice často bojují. Samice může mít v jednom vrhu až 12 mláďat, o která se stará zhruba dva měsíce. Dospělosti dosahují ve dvou letech.
Kolonoci dorůstají délky až 30 centimetrů a mohou vážit 350 až 820 gramů, přičemž samci jsou až dvakrát větší než samice. Jejich srst je rezavá s výjimkou tmavě hnědé obličejové masky. Jejich přirozenými nepřáteli jsou všechny větší šelmy včetně příbuzných kunovitých. V případě ohrožení se dokáže velmi agresivně bránit, na útočníka vypouští páchnoucí tekutinu.
FOTO: ZOO Tábor/Michaela Hodková