Chovná sezóna supů v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava byla v letošním roce u některých druhů úspěšná, u některých neúspěšná. K úspěšně hnízdícím mrchožroutům patří pár supů kapucínů – nejohroženějších supů Afriky. Odchované mládě spolu s rodiči a dalším párem mohou návštěvníci pozorovat ve voliéře nedaleko expozice Na statku.
Sup kapucín byl donedávna v Africe poměrně běžným druhem, ale za posledních 50 let poklesly jeho počty velmi prudce – o více než 80 %! V Červeném seznamu IUCN je řazen do kategorie „Critically Endangered“ (kriticky ohrožený). Proto si v Zoo Ostrava odchovu tohoto vzácného mrchožrouta velmi cení. Odchov mláděte (samce) ale neprobíhal zcela bez komplikací, u jeho průběhu museli asistovat chovatelé. Vejce, které samice snesla 23. ledna, bylo odebráno do líhně, protože pár vejce na hnízdě v předcházejících letech často rozbil. Mládě se vylíhlo 16. března. První dny je krmili chovatelé, pak bylo podloženo rodičům na hnízdo. Další tři týdny ale probíhaly kontroly mláděte, protože bylo potřeba rodičovskému páru s krmením potomka pomoci. Díky každodenní práci a péči chovatelů mládě přežilo kritické období, začalo přibývat na váze a nyní už můžeme označit jeho odchov za úspěšný.
Na konci června byl pár s mládětem přestěhován ze zázemí, kde probíhal odchov, do voliéry v expoziční části zoo k druhému páru supů kapucínů. Pětičlennou skupinu vzácných dravců mohou návštěvníci vidět v jedné z řadových voliér nedaleko expozice Na statku. Mladý sup je od dospělých jedinců dobře rozeznatelný – má tmavší hlavu.
Ostravský odchov je důležitý i proto, že za posledních 12 měsíců se supi kapucíni rozmnožili pouze v šesti institucích (včetně Ostravy) a celkem se podařilo odchovat pět mláďat. Přitom se tito ptáci chovají ve 48 evropských institucích.
Foto: Kateřina Nováčková, Monika Vlčková a Pavel Vlček.