Letošní zima s sebou kromě silných mrazů přinesla také spoustu sněhu, na což jsme dlouho nebyli zvyklí. Kromě dětí a milovníků zimních sportů si tohle počasí nejvíc užívala čtveřice vlků arktických z táborské zoologické zahrady. Bratři Argo, Matěj, Bard a Jack totiž jako vlci arktičtí pochází z těch nejstudenějších končin světa. Přestože se všichni narodili v Táboře, geny se u nich nezapřou. Zima je jejich neoblíbenější roční období. Není divu, že i nyní pobíhají po svém rozlehlém výběhu sem a tam, jakoby hledali, kam se ta příjemně chladivá bílá hmota poděla. Občas se u toho trochu poperou, ale hlava smečky Jack si moc dobře dokáže pohlídat, aby se nevinná zábava nezvrhla v něco horšího. Jeho vůdčí roli si totiž nedovolí zpochybňovat vůbec nikdo. Když zavelí, každý ho hned poslechne. I kdyby to mělo znamenat konec zábavy.
Vlci arktičtí v ZOO Tábor patří mezi největší poddruhy vlka a pochází z nejsevernějších oblastí Kanady a Grónska. Chladnému podnebí jsou dobře přizpůsobení, mají velmi hustou srst. Žijí v přísně organizovaných smečkách, kde každý člen má své jasně dané místo. Smečku vede alfa samec s alfa samicí, kteří tvoří dominantní pár. Smečka společně loví i brání své teritorium. Jsou velmi vytrvalí a svou kořist dokáží pronásledovat velmi dlouho. Loví hlavně pižmoně, zajíce, soby a tuleně. Doupata mají ve skalních jeskyních, mělkých jámách, otvorech v zemi či zvětšených doupatech lišek.
Loňské opakované uzavření zoologických zahrad, které byly a stále jsou veřejnosti nepřístupné v úhrnu několik dlouhých měsíců, působí obrovské škody. Příjmy ze vstupného a platby za zážitkové programy činí podstatnou část tržeb táborské zoo. Kvůli nucenému uzavření se však její tržby propadly o hodně více než 1,5 milionu korun. Ztráty se navyšují také letos, protože zoo zůstává od začátku roku stále uzavřená. Na výživě pro zvířata a veterinární péči však šetřit nemůže, proto více než kdy jindy uvítá pomoc od svých fanoušků a obdivovatelů.
Zdroj: Zoo Tábor
Foto: Anna Kostohryzová