Čeští ochránci přírody oficiálně představují nový záchranný program „Trenggiling Conservation Program“ na ochranu luskounů ostrovních naindonéském ostrově Sumatra. Kvůli poptávce po údajně léčivých či magických účincích šupin luskounů a jejich mase jsou v současnosti luskouni nejpašovanějšími savci světa. Překupníci je vykrmují sádrou, aby klamně navýšili jejich váhu, a tím pádem je prodali za vyšší cenu.„Na Sumatře spolupracujemes místními lidmi a budujemespecializované záchranné a rehabilitační centrum,“ uvádímezinárodní koordinátorka programu Kateřina Holubová.Zoo Olomouc jehlavním partnerem programu.„Přežití luskounů na naší planetě visí vinou člověka doslova na vlásku. Proto jsme se rozhodli stát se hlavním partnerem záchranného programu Trenggiling a podpořit úsilí o jejich ochranu. Věřím, že tato spolupráce může pro tyto unikátní tvory na pokraji vyhubení znamenat mnoho,“ říká ředitel olomoucké zoo Dr. Ing. Radomír Habáň.
LUSKOUNI
Luskouni jsou v mnoha ohledech zcela unikátní. Představují evolučně jedinečnou, starobylou skupinubezzubých savců příbuzných šelmám, kteří se specializují na pojídání mravenců a termitů. Vzhledem připomínající šišku–jako jediní savci naplanetě majítotiž tělo pokryté šupinami. Byť léčebný účinek nebyl prokázán, některé asijské a africké kulturyvěří v léčivé či magické účinkyprášku vyrobeného ze šupin. Údajně léčí kožní a pohlavní nemoci, otoky, astma, abscesy, revma, artritidu, podporuje krevní oběh a laktaci. Kromě toho jsou však luskouni loveni i pro maso, které je v Asii považováno za luxusní delikatesu, symbol bohatstvía vyššího společenského postavení.Jejich obrannoustrategií je stočit tělo dovelmi pevného klubíčka, které je sice díky tvrdým šupinám chrání před predátory, proti pytlákůmjsou ale luskouni zcela bezbranní.Překupníci se neostýchají tato bezbranná zvířata násilně ‚vykrmit‘ sádrou, aby je pak díky jejich vyšší váze prodali za vyšší cenu.
ZÁCHRANNÝ PROGRAM
Program Trenggiling (indonéský výraz pro luskouna) pod vedením ředitele Františka Příbrskéhozaštiťuje indonéská nadace PASAL Foundation, kterou vroce 2017 založili čeští ochránci přírody. Za cílsi klade snížit ilegální obchod sluskouny. V Indonésii je luskoun ostrovní chráněným druhem, za jehož držení, zabití čiobchodování hrozí trest až 5 let odnětí svobodya pokuta v přepočtu až 150 000 Kč. I přesto je v Indonésii každý rok upytlačeno až 10 tisíc těchto zvířat.Mezi hlavní aktivity programu patří osvěta a vzdělávání místních obyvatel. Zbývalých lovcůse tak stávají terénní asistentia zapálení ochránci. Kromě toho na severu ostrova probíhá výstavba prvního záchranného a rehabilitačního centrapro luskouny. V centru bude luskounům zabaveným indonéskými úřady z černého trhuposkytnuta veškerá potřebná veterinární péče, neboť přeživší pašovaní luskouni často bývají ve velmi zuboženém stavu. www.trenggiling.org