Výsledky soutěže Zelená střecha, která má již desetiletou tradici, byly včera slavnostně vyhlášeny ve Velkém Světě Techniky v Ostravě-Vítkovicích. Vítězem soutěže se stala zelená střecha na novém pavilonu goril – Rezervaci Dja – v Zoo Praha.
Porotci se při hodnocení zaměřili na celkový záměr i kvalitu architektonického provedení a technických řešení, udržitelnost projektu, ale i aktuální stav zelené střechy. K vítězství střechy na Rezervaci Dja pak uvedli, že tento pavilon „organickým tvarem a vegetací na střeše dokonale splynul s okolními loukami“.
„Z ocenění máme velkou radost, protože potvrzuje, oč jsme se snažili,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Naším cílem bylo, aby se střecha pavilonu propojila se stepí v okolí usedlosti Sklenářka, a to nejen opticky, ale i ekologicky. Díky úsilí manželů Chvostových se tento záměr dokonale naplnil a střechu pokrývá autochtonní vegetace a již ji osídlila řada teplomilných bezobratlých, často velice vzácných.“
Průzkum entomologů na místě objevil druhy v ČR klasifikované jako ohrožené. Například modráska jehlicového, který dle odborníků jinak střechy zásadně neobsazuje. Podobně překvapující byl objev pro umělé biotopy vzácného druhu pavouka plachetnatky či běžníka květomilného.
Rezervace Dja je největší pavilon v Zoo Praha. Celková plocha dotčená stavbou činí 12 637 m2. Díky ohleduplnému architektonickému řešení však nenarušuje krajinný ráz okolí. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha
„Vedle motýlů či pavouků navštěvují střechu i syslové obecní, kteří tam svým hrabáním vytvářejí prostor pro přesemenění rostlin z širokého okolí. Tím se zvyšuje biodiverzita místa a pro nás je to potvrzení, že střecha je skutečnou součástí ekosystému,“ říká vedoucí koncepce zeleně Zoo Praha Kateřina Chvostová, která ocenění převzala. „Samotná realizace trvala tři roky, avšak příprava byla ještě mnohem delší. Byla to opravdová výzva a výsledek je výjimečný,“ uvedla.
Orientace střechy nabídla dva tematické celky. Úzký pás podél návštěvnické trasy navazující na výsadby s africkou tematikou a rozsáhlejší oblast související s blízkými původními stepními biotopy. Do celoplošného základu stepních druhů založeného především travinami rodu Festuca a Stipa byly dosazeny exotické druhy jako je africký Pennisetum macrourum. Naopak neafrickou část obohatily dosadby hvozdíku Dianthus carthusianorum či hlaváče Scabiosa ochroleuca vypěstované v programu Odboru životního prostředí hl. m. Prahy Regionální pražská směs.
„Zelené střechy nám pomáhají zlepšovat mikroklima metropole a zároveň snižovat efekt tzv. městského tepelného ostrova. Naše pražská zoologická zahrada jde v adaptačních opatřeních na změnu klimatu příkladem, čehož si velmi cením a gratuluji k získanému ocenění,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.
„Živá“ střecha zdobí nejmodernější a současně největší pavilon v Zoo Praha. Rezervace Dja přivítala první návštěvníky loni v září. Vedle rodinné skupiny goril nížinných a dalších středoafrických druhů zvířat představuje veřejnosti i dlouholeté aktivity pražské zoo na ochranu biodiverzity v Kamerunu.