Právě v těchto dnech můžeme v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava nejčastěji zaznamenat přítomnost našeho největšího šplhavce – datla černého. Jeho razantní bubnování je nepřeslechnutelné široko daleko. Kdo se zúčastní sobotní ornitologické procházky přírodním areálem zoo, možná jej také zahlédne.
Datel černý se projevuje hlučným chováním spočívajícím jak v hlasových projevech, tak zejména v „bubnování“. K tomuto účelu si datli vyhledávají zejména suché větve, které rezonují výrazně hlasitěji než větve živé (viz video). S bubnováním strakapouda si to datlí nelze splést. Bubnování strakapouda bychom mohli přirovnat k tlučení do bubínku, zatímco bubnování datla černého je daleko razantnější a s mnohem větší kadencí.
„Datlů černých máme v zoo sice jen jeden pár, ale jeho hlasové projevy můžeme slyšet po celém areálu – tímto způsobem si datli vyznačují svá hnízdní teritoria a žádnému jinému páru nedovolí se jenom přiblížit. Díky ponechané zásobě mrtvého dřeva mají datli v zoo ideální životní podmínky,“ říká Otakar Závalský, ornitolog a koordinátor biodiverzitních opatření v Zoo Ostrava. Fotografie zachycuje hnízdění z loňského roku.
Na dnešní den (1. dubna) připadá mezinárodní Den ptactva. Byl vyhlášen už v roce 1906, kdy byla podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Zoo Ostrava si jej připomíná každý rok a na nejbližší sobotu připravuje pro návštěvníky speciální ptačí program. Jeho součástí je mimo jiné také ornitologická procházka po areálu s ornitologem Otakarem Závalským. Ta letošní proběhne v sobotu 2. dubna od 10 hod. Podrobnější program akce najdou zájemci na https://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/2513-den-ptactva-v-zoo/.
Foto: Enrico Gombala (foto a video) a Tomáš Hanzelka (foto)