Zoo Praha zve návštěvníky do vyhřívaných pavilonů. Při pozorování zvířat na ně čekají příjemné teploty vyšší než dvacet stupňů Celsia a pohodlné lavičky v bezprostřední blízkosti zajímavých druhů. Například Mobi a Gaiu, malé gorilí samičky z pavilonu Rezervace Dja, tak mohou lidé sledovat z velkorysého hlediště nabízejícího kromě odpočinku třeba i možnost dobití telefonu.
„V prostorném hledišti Rezervace Dja se návštěvníci nejen schovají před chladem, ale především odtud mohou v pohodlí sledovat hry gorilích samiček Mobi a Gaiy. Podle mého názoru je to ta nejatraktivnější podívaná,” říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Pavilon Rezervace Dja nabízí přívětivých 23 °C. Nejprve návštěvníci projdou kamerunskou vesnicí i typickou školní třídou. Následně se vydají na cestu pralesem s živou zelení, který je domovem talapoinů, kočkodanů, štětkounů a zejména goril nížinných. Na vrcholu odstupňovaného hlediště najdou návštěvníci dvě interaktivní obrazovky, díky kterým mohou rozpoznat jednotlivé členy gorilí tlupy.
Unikátní pohled na zebry, žirafy nebo hrabáče kapské. To nabízí Africký dům spolu s 21 °C. Přestože jsou žirafy severní núbijské překvapivě velmi otužilé, nemohou trávit celou zimu venku. Návštěvníci díky tomu mohou sledovat tato nejvyšší zvířata světa z komfortních laviček v teple pavilonu. Těšit se mohou třeba na žirafí mládě Johanku narozenou v červenci minulého roku. Blízko skla s lidmi rády interagují zebry Grévyho.
Výprava pod vodu za Tchécem a Maruškou. Hroši obojživelní tráví zimu ve vnitřním bazénu v Pavilonu hrochů s 20 °C, který umožňuje atraktivní pohled pod hladinu z pohodlí lavičky. Lze si tak povšimnout, že tito až třítunoví sudokopytníci ve skutečnosti aktivně neplavou, ale ladně se odráží ode dna.
Atmosféra tropů, rozmanitá prostředí a 24 °C. V gigantickém skleníku Indonéské džungle návštěvníky zaujmou působiví varani komodští, makaci vepří nebo nově chovaný druh žab létavky černoblanné. Lidé se zde také mohou dozvědět více o šupinatých savcích – luskounech krátkoocasých. V nokturnu Indonéské džungle lze pozorovat třeba samičku Šišku, prvního luskouna odchovaného v Evropě, nebo její mladší sestru Connie narozenou loni v létě. Po vystoupání do horního patra pavilonu se návštěvníkům otevře pohled na dvě rodiny orangutanů sumaterských s mláďaty. Zatímco čtyřletého „Kawiho“ často lidé zahlédnou dovádějícího ve větvích, malý Harapan teprve zkouší své první krůčky.
Zahřátí dopřeje i procházka v pavilonu Afrika zblízka. Interiér imituje opuštěnou africkou vesnici, do které se postupně vrací příroda. Návštěvníci tu tak mohou pozorovat různé druhy bezobratlých, hlodavce, damany nebo třeba medojeda, šelmu neváhající se postavit i králi zvířat. Za návštěvu stojí rovněž Rákosův pavilon představující osm jedinečných expozic, z toho šest vnitřních vyhřívaných. Obývají je vzácní papoušci jako například ary hyacintové, trichy orlí nebo kakaduové palmoví. Lavičky vybízející k odpočinku poskytuje i Pavilon šelem a plazů.
Ani v chladnějších měsících by návštěvníci neměli opomenout venkovní výběhy a voliéry. V zimě jsou totiž některé druhy zvířat dokonce aktivnější. Třeba pandy červené s hustě osrstěnými chodidly patří k vůbec nejotužilejším obyvatelům Zoo Praha. Velbloudům na Pláních roste zimní srst a na chundelatosti získává i ta bizoní.
Celkem Zoo Praha nabízí patnáct vnitřních pavilonů, kam se mohou lidé schovat před nepřízní počasí. Během zimy se navíc návštěvníci mohou vyhnout letním davům. Vyplatí se také využít aplikaci Zoo Praha, kde lze koupit vstupenky výhodněji než na pokladně.
Foto Oliver Le Que, Zoo Praha, Petr Hamerník, Zoo Praha