Karla byla prvním zubrem, který po znovuotevření zoologické zahrady nalezl domov v Táboře. Už její příjezd na podzim 2015 z hodonínské zoo byl jako návrat ztracené dcery. Narodila se totiž samici Tamaře, která původně z Tábora pocházela. Teprve až po jejím příjezdu do táborské zoo postupně dorazili další zubři evropští, kteří se stali zakladateli nového stáda. Letos se cestovatelka Karla vydá na další cestu. Tentokrát bude mnohem delší, zamíří totiž za hranice. Ještě sice není přesně určené, kde nakonec nalezne nový domov, možnosti jsou ale jen dvě. Vydá se buď do španělské rezervace Valle del Bisonte, nebo skončí v srbské rezervaci Stara Planina. O definitivním místu jejího nového domova se rozhodne, po konzultaci s vedením organizace, která rezervace koordinuje, v nejbližších týdnech.
Reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací je nejdůležitějším záchranným programem táborské zoologické zahrady. Už loni Tábor opustil první zde narozený zubr – samec Tábor, který se stane zakladatelem stáda v nově zřízené rezervaci u Rokycan. Na začátku dubna pak táborské stádo opustí také dvě samice Tara a Norisa, které rozšíří stádo v přírodní rezervaci u středočeských Milovic.
Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.
Zdroj: Jiří Mikoláš