Lahodné, na povrchu křupavé a uvnitř krásně vláčné. To je definice domácího pečiva! Pokud patříte mezi jeho milovníky, dávejte nyní dobrý pozor. Přinášíme vám pár vychytávek na kynutá těsta, které rozhodně musíte vyzkoušet. Díky nim se pro vás tato obtížná disciplína stane rutinní záležitostí a domácí pečivo si tak budete moci dopřát pokaždé, když na něj dostanete chuť. Obzvlášť chutné jsou tyto domácí americké bagely, které si můžete připravit na nesčetné množství způsobů, na sladko i na slano, a stanou se jistě jedničkou domácích snídaní či svačin.
Kynutá těsta aneb strašák mnoha kuchyní
Ach to domácí pečivo! Chutná mnohonásobně lépe než z kdejakého supermarketu, na povrhu krásně křupavé a uvnitř vláčné, a navíc přesně víte, co obsahuje. Většina druhů domácího pečiva se připravuje z kynutého těsta. První zmínky o něm pochází údajně už ze starověkého Egypta, když Egypťané na slunci zapomněli těsto na tehdejší nekvašený chléb. Těsto vlivem času, bakterií a tepla vykynulo a chleba z něj tak byl vzdušnější a lehčí, což bylo důvodem, proč se začal kvásek dále využívat. Od 19. století ho částečně nahradilo droždí, které se v dnešní době používá v mnoha podobách – čerstvé, sušené či lahůdkové. Čerstvé pekařské droždí je živoucí organismus a jeho buňky mají schopnost přeměňovat přirozené cukry z mouky na alkohol a oxid uhličitý, což způsobuje kynutí těsta. Pokud se chcete stát specialisty na kynuté těsto, zapamatujte si, že pro práci s droždím je důležitá jeho pokojová teplota, nad 55° se buňky droždí totiž ničí. Příprava kynutých těst tedy opravdu není žádná věda. Jestli k nim ale stále chováte úctu a respekt, poradíme vám jednu vychytávku, se kterou kynuté těsto hravě zvládnete!
Tajná přísada
Ať už patříte mezi nováčky v kuchyni či ostřílené pekaře a cukráře, dávejte nyní dobrý pozor. Kynutá těsta se řadí v kuchyni k těm náročnějším disciplínám a začátečníci i pokročilí se jí proto občas vyhýbají obloukem. K tomu ale odteď není žádný důvod. S hladkou moukou na kynutá těsta Babiččina volba se i tato disciplína stane rutinní záležitostí a vy si tak budete moci dopřávat domácí pečivo tak často, jak si jen usmyslíte. Tato mouka dodává těstu typické vlastnosti a pečivo je pak nadýchané, kypré a vláčné. Těsto z ní navíc dobře kyne, má větší objem, je tažné, pružné a dobře drží tvar. Hodí se tedy do kynutých buchet a koláčů, kynutých závinů i vánoček a mazanců nebo třeba i na pečení rohlíků, housek a pizzy. Je navíc 100 % českým výrobkem, jelikož se vyrábí z lokálního obilí, a nejen z toho důvodu je hladká mouka na kynutá těsta Babiččina volba také držitelkou značky Klasa.
Ingredience
450 g hladké mouky na kynutá těsta Babiččina volba
9 g sušeného pekařského droždí
300 ml teplé vody
4 PL cukru
2 ČL soli
K dokončení
mák, sezam, kmín, hrubozrnná sůl
Postup
Do mísy robotu dejte droždí a zalijte ho třetinou teplé vody, přisypte cukr a nechte 10 minut. Pak přidejte polovinu mouky a hnětačem na nízké otáčky zapracovávejte. Poté přidejte zbytek vody a postupně i mouky. Těsto nechte hníst alespoň pět minut, dokud nebude zcela hladké a kompaktní.
Poté ho přikryjte fólií a nechte kynout na dvojnásobek objemu, trvá to asi hodinu. Následně ho rozdělte na velikostně podobné bochánky, mělo by vyjít asi na deset středně velkých bagelů. Z každého kousku těsta nejprve vytvarujte bochánek a poté pomocí vařečky udělejte otvor. Když párkrát opatrně na vařečce těsto protočíte, utvoříte ideální otvor. Nechte ještě dokynout pod utěrkou asi 10 minut.
Předehřejte troubu na 200 °C. A nyní louhujte. To znamená, že každý bagel necháte vykoupat ve vroucí vodě z každé strany asi minutu. Tím získá lehce skelný a oslizlý povrch, tak to má být. Na mřížce je pak nechte okapat.
Nakonec je vyskládejte vedle sebe na plech s pečicím papírem, posypte oblíbenou posypkou a pečte do zezlátnutí asi 25 minut. Po upečení nechte zchladnout na mřížce.