Český pivní trh je bohatší o nový minipivovar! Michal Škoda a Lenka Straková, kteří stojí za jeho vznikem, vsadili na prvotřídní kvalitu, spolupráci a experimentování. Prostor pro vaření různých pivních stylů v malých sériích spolu se svým týmem našli ve více než stoleté, dlouhá léta nevyužívané budově v areálu Plzeňského Prazdroje. Bývalá elektrárna stojí na soutoku řek Mže a Radbuzy. Právě energie elektrického proudu a síla proudu řeky daly pivovaru název. PROUD. První pivní speciály z testovacího provozu pivovaru PROUD budou začátkem prosince k mání v e-shopu na https://eshop.pivovarproud.cz
„S Lenkou jsme se potkali před zhruba pěti lety při práci na projektu Volba sládků. Oba nás vždycky bavilo objevovat rozmanitý svět pivních stylů, Lenku v rámci velkých várek, které obohacovaly nabídku hospod, mě při domácím experimentování. Postupem času jsme chtěli v rámci Volby sládků zkoušet čím dál zajímavější pivní styly a technologické postupy, jenže to produkce ve velkém pivovaru bohužel neumožňovala. A tak se zrodila myšlenka stavby minipivovaru zaměřeného právě na experimentování s pivními styly, zkoušení různých výrobních postupů, kde bude navíc možnost spolupracovat s kolegy z českých i zahraničních minipivovarů, pivovarskými institucemi nebo třeba domovarníky. Přesně to je teď náš záměr,“ rekapituluje Michal Škoda, který řídí provoz pivovaru PROUD, Lenka Straková má na starosti receptury a dohled nad vlastním vařením a zráním piv. Zatím má minipivovar 7 zaměstnanců.
V plánu je roční produkce několika tisíc hektolitrů piv z těch nejlepších surovin od domácích i zahraničních dodavatelů. Ve stálé nabídce pivovaru PROUD je nyní TheMže – Pale Ale 10, Ventill – ležák 11, Soutock – žitná IPA 13, Cotel – Stout 14 a nealkoholické pivo Proovan inspirované stylem Hazy IPA. Všechna piva jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná, pouze nealko je (kvůli vysoké náchylnosti ke kontaminaci) pasterizované. „Šli jsme napříč pivními styly, tak aby naše nabídka byla co nejpestřejší. Hodně jsme přitom dbali na pitelnost, v základním sortimentu proto nemáme piva s vysokým obsahem alkoholu,“ přibližuje sládková Lenka Straková a dodává: „Stávající nabídku doplní menší várky. Chceme hodně experimentovat, zkoušet a používat třeba různé koření nebo ovoce, některá piva budou zrát ve speciálních dubových sudech po whisky nebo jiných destilátech.“
Celková investice do rekonstrukce historické budovy a vybavení pivovaru se pohybuje v řádech desítek milionů korun. Srdcem pivovaru je varna o objemu 30 hektolitrů z Pacovských strojíren, další technologie byly vybrány tak, aby umožňovaly vyrábět piva různých stylů. Pivovar PROUD počítá s distribucí v rámci České republiky. Zaměřit se chce na prodeje hlavně na velkých městech. Speciály bude stáčet do sudů a lahví. Čepované pivo se postupně objeví v nabídce pivních barů a hospod orientovaných na pivní speciály. Nemíří tak do klasických hospod, kam se chodí primárně na ležáky a výčepní piva. Lahvové pivo pak bude minipivovar nabízet ve dvou variantách – třetinkách a tři čtvrtě litrových lahvích. Kromě specializovaných prodejen bude dostupné také v internetových obchodech s potravinami, jako je například Rohlík.cz.