Český svaz pivovarů a sladoven a jeho belgický protějšek Belgian Brewers pokračují v prohlubování spolupráce. Výsledkem je společný summit obou svazů a vybraných pivovarů z Belgie a Česka. Účastníci si v rámci dvoudenního setkání předají zkušenosti a znalosti, zaměří se na ochranu a rozvoj tradiční pivní kultury a její zařazení na seznam světového dědictví UNESCO. Diplomatickou roli piva a pivní kultury ve vztahu obou zemí symbolicky zdůrazní uvedení prezidenta České republiky Petra Pavla do bratrství belgického Řádu pivovarského pádla.
Obě pořádající země mají svou jedinečnou pivní kulturu, milovníci piva obou zemí ale stále více objevují bohatství a tradice té druhé – v Belgii roste zájem o český ležák, zatímco v Česku získává na oblibě široká škála belgických pivních stylů. Tento vzájemný zájem a obdiv ke kulturnímu dědictví pivovarnictví obou zemí vyústil v přípravu Belgian & Czech Beer Culture Summit, který proběhne v Praze 14.–15. listopadu 2024. Akce má významný diplomatický přesah v rámci vztahů České republiky a Belgie; do programu je zapojeno i Velvyslanectví Belgického království, které v pátek 15. listopadu hostí panelovou diskuzi k významu pivní kultury a roli organizace UNESCO v její ochraně.
Vyvrcholením pátečního programu je uvedení prezidenta České republiky Petra Pavla do bratrství belgického Řádu pivovarského pádla. Poprvé v historii belgického piva získá toto vyznamenání zahraniční hlava státu – gesto tak symbolizuje sblížení obou pivních národů.
„Řád pivovarského pádla vychází z tradice středověkých pivovarských cechů ve městech na historickém území Beneluxu. Pitná voda byla v té době velmi znečištěná a jejím využitím pro vaření piva pivovarníci předcházeli epidemiím a přispívali k veřejnému zdraví. Jejich důležitá role v udržování zdraví lidí byla nyní nahrazena stejně důležitou rolí, kterou hrají v společenském životě: nad sklenicí dobrého piva si lidé odpočinou a vznikají u něj přátelství. To je také poselství, které chceme předat dnes: sdílená láska k našim jedinečným pivním tradicím ještě více posílí vazby mezi oběma národy a zeměmi. Je proto velkou ctí a potěšením, že prezident Pavel přijal pasování do řádu. Doufám, že se k němu brzy připojí další Češi,“ říká velvyslanec Belgického království v České republice Jurgen Van Meirvenne.
Akci v rezidenci velvyslance Belgického království předchází čtvrteční program summitu. V rámci něj se v Praze oficiálně setkají zástupci obou svazů a českých i belgických pivovarů, aby posílili vztah obou institucí a průmyslů, sdíleli poznatky a diskutovali o dalších možnostech rozvoje a ochrany pivní kultury v Česku, Belgii i celé Evropě.
Zástupci svazů navštíví během pivního summitu pivovar Staropramen a expozici Pilsner Urquell Experience v centru Prahy, čeká je také několik neformálních společných setkání. Pivovarnické svazy díky nim více propojí pivní kultury obou zemí a využijí možností vzájemné podpory a spolupráce.
„Pivní kultura má v Česku i v Belgii svojí silnou a zároveň unikátní tradici. V dnešní době ale čelí pivovarnictví obtížným výzvám, a to včetně klesající spotřeby piva, především v restauracích a hospodách. S podobnou situací se potýkají také ostatní země v Evropě včetně těch tradičně pivních. Nadcházející summit nám společně s belgickými kolegy umožňuje diskutovat a hledat řešení těchto výzev. Zároveň věřím, že má tato forma ‘pivní diplomacie’ nezanedbatelnou hodnotu pro oba státy a jejich vzájemné vztahy,“ říká Tomáš Slunečko, ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.
„My Belgičané věříme ve spolupráci, a to jak doma, tak v zahraničí. Ne náhodou na belgickém znaku stojí ‚V jednotě je síla‚. Navázáním spojení s dalším tradičním evropským pivním národem – národem proslulým svou vynikající pivní pověstí a uznávaným jako kolébka ležáku – chceme v této náročné době posílit pivní kulturu v celé Evropě i mimo ni. Je nám proto velkou ctí, že ode dneška můžeme českého prezidenta přivítat jako člena našeho řádu,“ komentuje akci ředitel belgického svazu Belgian Brewers Krishan Maudgal. „Společně se pokusíme vytvořit širší společenství zemí se silnou pivní tradicí, v Evropě i mimo ni,“ dodává.
Česká republika a Belgie jsou celosvětově známé svými jedinečnými pivy. Česko je oslavováno především pro populární ležák plzeňského typu, Belgie je proslulá rozmanitostí pivních speciálů. Belgická pivní kultura byla i díky tomu v roce 2016 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. O zapsání České pivní kultury na seznam nemateriálního kulturního dědictví České republiky v současnosti usiluje i ČSPS a budoucí ambicí je rovněž zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.