Unikátní Pivovarské muzeum v Plzni, které sídlí v původním právovárečném domě z 15. století, se rozrostlo o novou Pivotéku. Plzeňský Prazdroj ji otevřel v prostorách zrekonstruované recepce muzea a milovníkům piva nabízí téměř 140 druhů piv z více než 25 pivovarů z celé České republiky – od ležáků přes ALE, IPY, Stouty, kyseláče až po piva stařená v sudech po nejrůznějších destilátech.
„Pivovarské muzeum, jediné svého druhu u nás, atraktivní formou přibližuje celou historii piva, od středověku až po současnost. Je tedy ideálním místem pro prezentaci toho nejlepšího z aktuálních trendů v tuzemském pivovarnictví. Chceme lidem ukázat rozmanitost pivního trhu v České republice a pomoci jim zorientovat se v pivních stylech,“ říká Rudolf Šlehofer, ředitel oddělení turismu Plzeňského Prazdroje.
Sortiment Pivotéky sestavuje plzeňský domovarník Štěpán Kozlík ve spolupráci s týmem plzeňského minipivovaru Proud. „Naše pivotéka navazuje na stále rozsáhlejší síť specializovaných restaurací a barů s pivními speciály v Plzni. Lidé rádi ochutnávají nové pivní styly a my jim chceme nabídnout pivní speciality z různých koutů Česka,“ říká ředitel minipivovaru Proud Michal Škoda. Nová plzeňská pivotéka chce podpořit také komunitu domovarníků. „S domovarníky chceme úzce spolupracovat. Plánujeme se podílet na organizaci pravidelných srazů a tematických besed, uvažujeme i o prodeji základních domovarnických surovin,“ dodává vedoucí Pivotéky Štěpán Kozlík.
Nová Pivotéka v Pivovarském muzeu nabízí nejen pestrou škálu piv v lahvích i plechovkách, ale také tematickou literaturu a nejrůznější stylové dárky nebo degustační sklenice. Mezi speciály a novinkami z tuzemského pivního trhu jsou v Pivotéce zastoupeny již zavedené minipivovary Clock, Zichovec nebo Matuška, ale i novější řemeslné pivovary jako třeba Libertas, Černý Potoka, Sibeeria, Obora ad. V předvánočním čase jsou navíc k dispozici i speciální dárková balení, která potěší nejednoho milovníka piva. Pivotéka je otevřená od 1. prosince každý den od 10 do 18 hodin.