Blíží se závěr divadelní sezóny a v tanečním diáři tak má jako každý rok své neodmyslitelné místo tradiční absolventské představení konzervatoře – gymnázia Taneční centrum Praha. Letos se slavnostní večer koná v úterý 31. května od 19 hodin ve Stavovském divadle a diváci se mohou těšit na průřez výsledků toho nejlepšího z klasického, moderního a jazzového tance v podání absolventů Tanečního centra Praha a členů Baletu Praha Junior. Ve večeru se představí jak díla zahraničních choreografů (Attila Egerházi), tak premiéry choreografií mladých nadějných talentů (Šimon Kubáň, Tereza Hloušková) či choreografie renomovaných autorů (Petr Zuska, Vlasta Schneiderová).
„Tato generace absolventů zažila poslední rok studia už v nové budově Domu tanečního umění v pražském Braníku. Po letech hledání, jednání, vysvětlování a přesvědčování se nám konečně podařilo, bez pomoci státu a veřejné správy, zajistit důstojné prostředí pro školní výuku i uměleckou činnost – ve spolupráci s Mezinárodním centrem tance a oběma studentskými soubory: Balet Praha Junior a Baby Balet Praha,“ vysvětluje Jan Schneider, ředitel konzervatoře Taneční centrum Praha. „Součástí tohoto unikátního projektu je i kvalitní rehabilitační, produkční, propagační a technologické zázemí. Plně mobilní programy tanečního divadla, které mohou být inscenovány i v těch nejnáročnějších podmínkách naší divadelní sítě, včetně zahraničí. Doufáme, že to zajistí ještě kvalitnější ‚profil absolventa‘ a jeho následné úspěšné uplatnění v praxi.
Pod jednu střechu precizně revitalizovaného Branického pivovaru se vešli ještě dlouholetí partneři Tanečního centra Praha: Pražský komorní balet a konzervatorní přípravka, dětské studio Terpsichoré. Vznikl zde i Nadační fond a Institut Pavla Šmoka.
„Je zvláštní si představit, že by člověk skutečně mohl začít svoji taneční kariéru jako čtyřletý v přípravce, projít osmiletým studiem konzervatoře, spojeným s členstvím ve dvou studentských souborech, už za studia spolupracovat s profesionálním souborem, po absolvování do něj i nastoupit, prožít zde svojí kariéru, do důchodu jít jako pedagog, choreograf, manažer, divadelní technik, nebo zkrátka spolupracovník jednoho z rezidentů Domu tanečního umění… a při tom všem neopustit jeden areál budov,“ doplňuje Schneider. „Doufáme, že tento ojedinělý projekt nejen přežije, ale bude se dále rozvíjet. Třeba nám s tím jednou naši absolventi, až se vrátí z uměleckých souborů, kulturních institucí a univerzit – prostě ‚ze světa‘, pomohou. Přeji všem letošním absolventům i jménem celého pedagogického sboru a všech spolupracovníků hodně štěstí, respektive: ‚Zlomte vaz‘!“
Vstupenky na úterní absolventské představení jsou k zakoupení pod tímto odkazem.
Taneční centrum Praha, konzervatoř a gymnázium je první vzdělávací a umělecká instituce, která přinesla do české kultury moderní a jazzové taneční techniky a důsledně je propojuje s výukou klasického tance a dalšími oblastmi současného tanečního divadla. Tradice sahá až do roku 1961 – tehdy v undergroundu a později, pod záštitou Univerzity Karlovy a řady zahraničních odborníků, postupně vzniká centrum, které nyní zahrnuje osmiletou konzervatoř a osmileté gymnázium propojené do jedné vzdělávací koncepce doplněné studiem taneční pedagogiky s příslušnou aprobací. Studentská umělecká agentura, Mezinárodní centrum tance, produkuje umělecké soubory Balet Praha Junior a Baby Balet Praha, import a export tvůrců, pedagogů a souborů, pořádá festivaly i workshopy. Významným cílem centra je podpora všeobecné a odborné vzdělanosti tanečníků, jejich sebevědomé a kvalitní zapojení do interpretační praxe a následně schopnost řízení, produkce uměleckých i společenských organizací a projektů. Centrem prošlo několik stovek tanečníků, kteří pracují v českých souborech (Pražský komorní balet, Balet ND v Praze, Laterna magika a jiné), v zahraničí (Berlín, Frankfurt, Hamburk, Haag, Barcelona, Lisabon, Pécs a další) nebo absolvovali vysoké školy (Univerzita Karlova, HAMU a další). „Lidé z centra“ zastávají významné funkce v českých uměleckých, vzdělávacích a společenských organizacích.
Balet Praha Junior je komorní soubor složený ze studentů a absolventů Tanečního centra Praha (věk 16 – 21 let) s bohatou historií, která sahá až do roku 1961 – tehdy v undergroundu a později pod záštitou Univerzity Karlovy vzniká umělecké těleso „mladých“ po vzoru Haagu, Paříže a Barcelony.