Společný rodinný čas je nesmírně cenný. Společně strávený čas spojený s kulturním zážitkem je jedinečný a obohacující pro všechny členy rodiny. Pražský PONEC – divadlo pro tanec nabízí ve svém repertoáru pravidelná podvečerní představení pro celé rodiny. Nejinak tomu bude i letos na jaře, kdy bude “Family Friendly” inscenacím patřit vždy jedno představení v měsíci. Série podvečerních rodinných představení je určena pro rodiče, prarodiče, současně ale otevírají dveře do světa současného tance mladému publiku, včetně dětí školou povinných, a hlavně nově příchozím. Vezměte se za ruce a přijďte prožít smysluplný společný čas do divadla PONEC.
„Divadlo a tanec rozvíjí zvědavost a potřebu hledání. Taneční představení mají navíc specifickou energii, která se přenáší na diváky a působí na jejich smysly, motivuje k pohybu. Tanec a tvořivý pohyb je důležitou součástí výchovy dítěte. V představeních je zásadní složkou hudba, často živá, improvizovaná přímo na jevišti. A také světelný design, který je výraznou scénografickou složkou, někdy společně s projekcí. Tyto vizuální efekty, často v prázdném prostoru, který tanec potřebuje, jsou pro děti velmi atraktivní,” říká Martina Filinová, manažerka aktivit pro děti a školy z divadla PONEC, a odpovídá tak mimo jiné na otázku “proč chodit s dětmi do divadla”.
Představení pro děti v divadle PONEC pracují s přirozeným a funkčním pohybem, který je vlastní současnému tanci. Děti se do nich mohou interaktivně zapojovat a dotvářet je. Ponechávají velký prostor jejich fantazii a kreativitě. „Tanec je jedinečný v propojování psychické, emoční a fyzické stránky osobnosti, a právě toto komplexní vnímání osobnosti cítíme jako důležitou životní zkušenost,” říká Martina Filinová. Umělci pracují s abstrakcí, asociacemi, atmosférou, kterou si děti samy zažijí a porozumí jim svým způsobem. Současně jde ale o představení, která baví a zajímají také dospělé. Představení současného tance a pohybového divadla pootevírají dveře do magického divadelního světa “tady a teď” starším dětem, teenagerům, rodičům i prarodičům. „Strach, že se děti/máma/děda budou nudit, není na místě. Do programu cíleně vybíráme představení, ke kterým se snáze hledá cesta. Abyste našli tu svou, čeká vás po každém z nich moderovaná debata či interakce. Vítány jsou všechny divácké reakce,” dodává Martina Filinová
“Family Friendly” představení v divadle PONEC začínají vždy v 18:00.
29.2. POCKETART / Sabina Bočková / Johana Pocková: Jáma lvová
Představení Jáma lvová v podání elektrizujícího dua tanečnic, které naživo doprovází DJ, je podmanivý a zábavný duet. Donutí vás klást si otázku, kdo v našem světě následuje a kdo vede. Na konci představení budete pozváni na diskuzi, po které ukončíme naše setkání společnou taneční párty. Média, manipulace, sociální sítě. Výzvy dnešní doby – pro nastupující generaci naprosto neoddělitelná součást života. Jak děti pracují s mediálním obsahem? Jak se promítá do toho, jak se hýbou, jak tančí? Jaká gesta k nim promlouvají? S respektem k dětem jako aktivním partnerům tvorby adaptovaly Sabina Bočková a Johana Pocková původní inscenaci Jáma lvová pro věkovou skupinu 8+ v rámci projektu Shape It. Dynamickou formou na jevišti vyprávějí nejen o tom, že zábava se může snadno zvrtnout v temnotu a zase zpátky. Setkání s výsledným tvarem je jedinečnou šancí, jak se přiblížit tématu všudypřítomného mediálního obsahu jinak než skrze displej telefonu. A možná i příležitostí přiblížit se pohledu na svět vlastních dětí.
9. 3. POCKETART / JARO VIŇARSKÝ & KOLEKTIV: Bodies Together
Představení na téma fenoménu korporací a jejich vlivu na život jednotlivců a globálního společenství. Jeden z několika významů pojmu korporace je i ten, který říká, že několik osob-těl se propojí, aby se zformovaly do jednoho těla-osoby, sjednotily se a staly se kolektivem. Abstraktně řečeno, BODIES TOGETHER. Při tvorbě lehce imerzivního představení / výpravy jsme se primárně opírali o tuto příjemně znějící myšlenku, jenž nám umožnila objevit v korporátní problematice i jistou poetiku. Spíše než se zabývat konkrétní případovou studií, analyzovat nebo mluvit o veřejně dostupných faktech, jsme se zaměřili na otázky: Jak vnímáme vliv a dopad korporací na naše životy? Korporace jsou chápány jako právnické osoby, které mají svá práva, obdobná jako fyzické osoby. Ale co jsou to vlastně za osoby? Kdo, co stojí za spoustou korporátních skandálů? Špatní lidé v korporacích nebo špatné institucionální uspořádání?
18. 4. Věra Ondrašíková a kolektiv – Witness
Němí svědci. Na některých místech jsme je úplně vytlačili. Přitom se ve chvílích volna a únavy uchylujeme do jejich stínu. Výrazní nad zemí, silní pod ní. Zdroj životadárné síly a kyslíku. Mockrát jsme se na nich provinili, ale oni zůstávají. Pečují o své přátele i vztahy. Stromy. Zdánlivě statický objekt pevně zakořeněný v zemi se v choreografii Věry Ondrašíkové stává partnerem tanečníka, ale taky jeho synonymem. Skutečné stromy přenesené na jeviště ztrácejí své přirozené prostředí a získávají zcela nové charakteristiky. Jsou stejně pružné jako těla tanečníků, jsou zranitelné, ale jsou i pevné a v každém okamžiku magické.
17.5. Mirka Eliášová, orchestr Berg – Stále stejný příběh
Čím je nejlepší na světě být? Obyčejnou trávou nebo krásnou bylinou, myší nebo ptákem? A co člověkem? Představení pro všechny generace o touze žít a přežít. Hlavním kreativním přístupem je tu recyklace – stále se opakující koloběh života, nové vyprávění starých příběhů i další život nástrojů a rekvizit, pro které se tvůrci ponořili do svých kouzelných skladů. Z dřívějších představení tam na svou příležitost čeká například sbírka ptačích vábniček, mechanické metronomy i zdánlivě obyčejné předměty, které v sobě ukrývají magické zvuky.
Po představení vždy následuje debata.
O divadle PONEC
PONEC – divadlo pro tanec – je unikátní scénou pro současný tanec s veškerými přesahy tohoto žánru do dalších uměleckých oblastí. Již 23. rokem se podílí na tvorbě a vzniku nových progresivních tanečních děl, zejména jako koproducent. Dává prostor domácím umělcům a zároveň rozšiřuje možnosti mezinárodní spolupráce, v neposlední řadě podporuje ukrajinské umělkyně. Oslovuje i dětské a mladé diváky a věnuje velkou pozornost tvorbě interaktivních představení pro školy a rodiny.
PONEC provozuje Tanec Praha z.ú. za finanční podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Městské části Praha 3 a dalších. Je členem European Dancehouse Network.
Tanec Praha z.ú. je partnerem projektu Krenovka. Společnost SUDOP Real na revitalizaci usedlosti získala grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–21.
Více informací a online prodej vstupenek na www.divadloponec.cz