Ach, ta Marička! Hezká je, hodná je, ale neudrží jazyk za zuby. A tak když její manžel Petro vyorá pytlík zlata, má kromě radosti i velkou starost: jak to zařídit, aby to Marička nevyzvonila a zlý správce jim zlato nesebral? Dramaturgyně Petra Kosová a umělecký šéf Divadla ALFA Tomsa Legierski spojili do jednoho příběhu dvě ukrajinské pohádky. V režii a výpravě Tomsy Legierského bude mít novinka „O Maričce, která všechno vyzvonila“ večerní premiéru v pátek 31. 5. v klubu Divadla ALFA. Hrát se bude také 12. 6. na festivalu Skupova Plzeň.
Pohádka vznikala s ohledem na současnou situaci, kdy do základních škol přišla řada ukrajinských dětí, které musely utéct před válkou. „Doufáme, že jim pohádkou z jejich vlasti uděláme radost. Zároveň chceme českým dětem přiblížit kulturu jejich nových kamarádů,“ uvedla spoluautorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.
„Pohádky jsou dětem vyprávěny po celém světě již od útlého dětství. Doprovází nás po celý život bez ohledu nato, v jaké době žijeme. Děti si v nich najdou představu, jak funguje svět a jak se v něm tvoří vztahy mezi lidmi. A především lidové pohádky bychom měli vnímat jako literární poklad, neboť jsou v nich uloženy stopy národní tradice. Proto uvedení nové inscenace na motivy lidových ukrajinských pohádek v Divadle ALFA vítám. České i ukrajinské děti si odnesou ponaučení ve smyslu pořekadla ‚mluviti stříbro, mlčeti zlato‘,“ řekla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.
Tvůrci se inspirovali knihou Pomsta Oleksy Dovbuše, Ukrajinské mýty, pohádky a pověsti (nakladatelství Argo, 2004). Na překladech pracovalo 11 ukrajinistů z Prahy, Brna a Olomouce, v čele s přední českou ukrajinistkou Ritou Lyons Kindlerovou, s níž plzeňští divadelníci při vzniku inscenace konzultovali jazyk a některé lokální kontexty.
Pohádka se původně jmenovala Prostořeká Paraska, druhou inspirací byla krátká pohádka Dněpr a Desna – u soutoku těchto řek se příběh odehrává. Jméno Paraska nakonec tvůrci změnili na jiné ukrajinské jméno, Maričku, která je srozumitelnější českému prostředí. „Také jsme změnili konec: v původní pohádce se Paraska polepší a zůstanou s Petrem žít ve vsi, v naší verzi je správce nového pána vyžene a musejí odejít. Jako naši noví ukrajinští sousedé, kteří museli opustit domov a odejít do bezpečí,“ prozradila Petra Kosová.
S loutkami hrají Lenka Lupínková a Josef Jelínek, hudbu složil Petr Vydarený a slova k písničkám napsala Blanka Josephová-Luňáková. Loutky, dekorace i kostýmy byly vyrobeny v dílnách divadla pod vedením Ivo Motejla Jelínka. Inscenace je určená dětem od 5 let a vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR.
Pohádku uvidí také návštěvníci Víkendu otevřených zahrad 8. 6. v 10:15 v klášterní zahradě na Jiráskově náměstí.
Na 35. ročníku festivalu Skupova Plzeň (12. – 16. 6. 2024) se čerstvá novinka Divadla ALFA stane součástí minisekce doprovodného programu, která ukáže, jak se válka
na Ukrajině propisuje do repertoáru českých loutkových divadel. Kromě pohádky „O Maričce, která všechno vyzvonila“ se představí i společensky užitečné divadlo Krutý krtek, které nastudovalo s českými a ukrajinskými herci „Ukrajinské pohádky“.
Bienále Skupova Plzeň je především soutěžní přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkových divadel. Přináší ale také inspiraci v podobě zajímavých domácích i zahraničních představení, letos například z Koreje, Japonska nebo USA. Představí se také mezinárodní koprodukční inscenace v rámci evropského projektu
Connect Up 12+. Chystají se loutkářská setkání, tvůrčí umělecké dílny a workshopy, výstava indonéských loutek či koncerty.
Největší open air akcí festivalu bude 15. 6. Loutková Doubravka u Skupovy Plzně. Zábavný den plný divadelních, hudebních a tanečních představení, tvůrčích dílen, her a soutěží připravilo Divadlo ALFA spolu s městským obvodem Plzeň 4 ke 100. výročí připojení Doubravky k Plzni. „Divadlo ALFA je uznávaným divadlem nejen v rámci naší země, ale i v zahraničí. Je skvělé, že taková instituce sídlí právě v našem obvodě. Navíc má za sebou téměř šedesátiletou tradici. Moc se těším na loutková představení,“ říká starosta Čtyřky Tomáš Soukup.
Program zahájí v 10 hodin novocirkusové představení „Hvězdář“ souboru TUTOcirk. V 10:45 se představí folklórní soubor Jiskřička Plzeň a v 11 hodin zahraje Loutkové divadlo Špalíček „Čertovy nevěsty“ a „Varieté“. Po dalším vystoupení Jiskřičky přijde ve 13 hodin na řadu maňásková „rakvičkárna“ Divadla ALFA „Pan Kašpar a jeho povedená rodinka“. Korejský performer Lee Daeyeol předvede ve 14:30 svoji „Show with strings“, veselou směsici objektového divadla a klaunství pro všechny, kdo mají rádi hru s provázky zvanou „přebíračka“. V 16:00 sehraje divadlo LokVar rytířskou komedii „Aucassin a Nicoletta“ a v 17:30 vystoupí žáci ZUŠ Trnka s tanečním představením „Loutkář“. V 18 hodin začíná „Perníková chaloupka“ divadla TEArTR Rajdo. Závěr programu bude ve 20 hodin patřit modernímu zpracování her lidových loutkářů Don Šajn a Johanes Doktor Faust Divadla ALFA. Loutkářka Valerie Meiss bude od 11 do 17 hodin zvát do své telefonní budky, kde se odehrají krátká představení pro jednoho diváka.
A chybět nebudou ani tvůrčí dílny pro malé i velké. Loutku z recyklovaného odpadu si bude možné vyrobit v ateliéru „Dřevo ožije“ Vládi Sosny. Ze dřeva se bude tvořit v dílně Báry Hubené a z papíru v kreativní dílně Muzea loutek. Děti si na různých stanovištích užijí také hry, soutěže a zábavu. Po celý den budou k dispozici stánky s občerstvením. Program nemá „mokrou“ variantu a v případě velmi nepříznivého počasí se nebude konat. Vstup na Loutkovou Doubravku je zdarma.
Mezinárodní bienále 35. Skupova Plzeň se koná od 12. do 16. června a jeho centrem je pořádající Divadlo ALFA na Rokycanské třídě, hraje se ale i na dalších místech Plzně. Vstupenky je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka. Vstupenka do Divadla ALFA i na Skupovu Plzeň platí jako jízdenka MHD v Plzni – jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!