
„Je v něm tolik lásky a tolik hrůzy. Vojevůdce zvyklý dělat rychlá rozhodnutí. Krásně ambivalentní postava,“ charakterizuje svou roli Robert Mikluš, který se 25. června na Pražském hradě představí v titulní roli Shakespearova Othella. Další ročník Letních shakespearovských slavností, tradičně podporovaných skupinou PPF, začne jednou z nejintenzivnějších tragédií světového dramatika.
„Začít titulní rolí je skvělý start“
Robert Mikluš přiznává, že „Shakespearovky“ nikdy nedělal. „Nabídku jsem dostal od Braňa Holička, se kterým jsem se setkal při natáčení Bílé labutě. Napadlo mě, že začít titulní rolí je skvělý start,“ vysvětluje herec, kterého nakonec přesvědčil i kolektiv. „Parta skvělých herců. Pracovitých, talentovaných a výsostně ironických,“ říká Mikluš.
Podobně hovoří i Sara Sandeva, pro kterou je účast na slavnostech také premiérou. „Je to obrovská výzva, dokonce bych řekla jedna z nejnáročnějších pracovních výzev, které jsem kdy zažila,“ svěřuje se mladá herečka, která ztvární Desdemonu. „Cítím lehkou nervozitu, ale zároveň velké nadšení.“ Svou postavu charakterizuje třemi slovy: „Odvážná, ryzí, láskyplná.“
Jago má více tváří
Nejtemnější postavu dramatu, zákeřného Jaga, si rozdělí herci, kteří již mají s shakespearovskými slavnostmi bohaté zkušenosti, Jan Cina a Vojtěch Vodochodský. „Snažíme se v něm hledat víc vrstev než jen to, že je zloduch,“ vysvětluje Vodochodský. „Vidím ho spíš jako člověka, který něco postrádá, možná lásku nebo uznání, a tak to ničí v druhých.“
Jan Cina ke svému Jagovi přistupuje „s respektem, s despektem, ale i s láskou. Inspirací mi byli všichni reální Jagové a Jagy v dějinách lidstva i v současnosti. Ono jich bylo, je a bohužel bude vždy dost.“
Ticho po Bouři, hromada emocí i krocení zlé Kateřiny
Letošní program nabídne populární tituly i jedno loučení. Magickou komedii Bouře v režii dua SKUTR čeká 30. srpna poslední repríza.
V repertoáru nechybí Marná lásky snaha, vrátí se komedie Jak se vám líbí, temný Macbeth, Zimní pohádka nebo Veselé paničky windsorské.
Ostravská produkce do Prahy přiveze svůj loňský trumf Večer tříkrálový, který si svým originálním pojetím a skvělými hereckými výkony rychle získal publikum. Program obohatí též zahraniční hosté. Prague Shakespeare Company nabídne Krále Leara v originálním znění s českými titulky a z Bratislavy premiérově zavítá na Pražský hrad Zkrocení zlé ženy v režii Michala Vajdičky.