Václav Erben, nestor českého detektivního žánru, položil základ této edice knihou Trable anglického šlechtice v Čechách, která vyšla v roce 2000.
Edice poskytla za více než dvacet let své existence prostor nejlepším autorům českých detektivek (např. Václav Erben, Josef Škvorecký, Zdena Salivarová, Jan Zábrana, Hana Prošková, Eva Kačírková, Roman Cílek…), ale objevila pro čtenáře i nové zajímavé autory (např. František Niedl, Veronika Černucká, Naďa Horáková, Jarmila Pospíšilová, Ladislav Beran…).
Některé z příběhů byly zfilmovány, např.: Na vlky železa, Bláznova smrt, Poslední pád Mistra Materny, Smrt talentovaného ševce, Poklad byzantského kupce.
Řada detektivních příběhů z této edice byla napsána podle skutečných kriminálních případů.
Rekordmanka – edice Původní česká detektivka
Aktuálních 400 svazků od 88 autorů = cca 106 000 stran, které by průměrný čtenář četl 8 let.
Hmotnost 400 knih = 164 kg, délka (knihy poskládané vedle sebe) = více jak 12 metrů.
Více než 1 250 000 – tolik se dosud prodalo výtisků v edici Původní česká detektivka.
Edice vychází nepřetržitě 24 let.
Zelená barva obálky je typickým a jedinečným poznavacím znakem této edice.
Kdo jsou autoři
Autoři detektivek mají nejen běžná občanská povolání, např. učitel, právník, lékař, podnikatel, IT specialista, novinář, ale i netradiční povolání, jako jsou např. profesionální hráč golfu či ředitelka strojírenské firmy.
Nejmladšímu publikujícímu autorovi bylo 18 let a nejstaršímu 87 let.
Pro mnohé z autorů bylo publikování v této edici skvělým odrazovým můstkem do literárního světa. Někteří z autorů získali prestižní literární Cenu Jiřího Marka (mj. Ladislav Beran, Jaroslav, Kuťák, Roman Cílek, Jan Cimický, Michal Fieber, B. M. Horská, Jarmila Pospíšilová).
Román Marie Horové Se džbánem pro vodu byl nominován na prestižní ocenění Magnesia Litera 2024 v kategorii Detektivka.
Knihy milované čtenáři
Nejprodávanější knihou jsou Trable anglického šlechtice v Čechách Václava Erbena, tato kniha vyšla zatím ve třech vydáních. Velice oblíbené u čtenářů jsou detektivní příběhy z konkrétních míst.
Původní česká detektivka – obecná charakteristika
Edice je svým rozsahem unikátní nejen v měřítku českého knižního trhu. Vedle děl autorů, kteří se v žánru krimi stali již klasiky (např. Škvorecký, Salivarová, Zábrana, Kačírková, Erben…), poskytuje prostor i dílům méně známých autorů, dokonce též autorům začínajícím. Každý milovník detektivek si tak v této edici vybere a určitě zde časem najde svou oblíbenou autorku či autora. Svou pestrostí a šíří tato edice též do jisté míry rehabilituje žánr krimi jako takový. Ten v současné době zažívá i v celosvětovém měřítku svoji renesanci, stále více se dostává do centra pozornosti nejen čtenářů, ale i literárních kritiků a věnujeme se mu mnoho světově významných autorů.
Rozhovor s Lukášem Kratochvílem k edici Původní česká detektivka
Jak vůbec vznikla edice Původní česká detektivka? Navázali jste na nějakou již existující edici, nebo jste ji vytvořili?
Nakladatelství MOBA se již od svého založení v roce 1991 soustředilo na budování silných a čtenářsky oblíbených edic, ať už v podobě románových sešitů či klasických knižních svazků.
A protože detektivka je žánr, který má své příznivce v každé době, chtěli jsme vytvořit knižní řadu, v níž by milovníci detektivek našli každý rok to nejzajímavější z původní české tvorby. V záplavě zahraničních detektivek, které tehdy vycházely v různých nakladatelstvích, se tak v rámci naší edice objevily knihy špičkových českých autorů (např. Václava Erbena, Romana Cílka, Pavla Hejcmana…), které si rychle získaly oblibu u mnoha čtenářů. Snažili jsme se navázat na ty nejlepší tradice (starší čtenáři si jistě vzpomenou na prestižní edici Smaragd, v níž vycházely knihy českých i zahraničních autorů), ale určitě by nás tehdy ani nenapadlo, jak moc se tato řada rozroste a jak velký čtenářský ohlas si získá. Do budoucna je to velký závazek.
Jak vybíráte tituly, které do edice zařadíte?
V edici máme několik kmenových autorů, s nimiž jsme pravidelně v kontaktu a na jejichž nové knihy čtenářky a čtenáři netrpělivě čekají. S těmito autory jsme v pravidelném kontaktu a společně vymýšlíme i nové projekty, které by čtenáře mohly oslovit (takto vznikl před lety např. oblíbený cyklus románů Stanislava Češky o brněnské mordpartě, abych uvedl alespoň jeden příklad). Samozřejmě ale posuzujeme i velké množství rukopisů začínajících autorů, jejichž díla k nám pravidelně přichází v posledních letech zejm. prostřednictvím elektronické pošty. Vždy je radost, pokud se podaří v té záplavě rukopisů najít zajímavý text, dobře napsaný, s originální zápletkou a plný napětí.
Spolupracujete s Českou asociací autorů detektivní a dobrodružné literatury?
Ano, již mnoho let. Někteří členové jsou zároveň i kmenovými autory naší edice. Velmi si činnosti České asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury vážím, protože dlouhodobě propaguje žánr detektivky a seznamuje širokou veřejnost s nejlepšími českými autory v rámci žánru. Tito lidé jsou skuteční milovníci detektivní literatury, kteří dělají obrovské množství práce ve svém volném čase, s minimem prostředků; o to větší si tedy zaslouží obdiv.
Jací autoři uspěli v literární soutěži O poklad byzantského kupce a budete v této soutěži pokračovat i letos?
Těch autorů je celá řada, mohu jmenovat např. Jarmilu Pospíšilovou, Stanislava Češku, Vítězslava Welsche, Michala Fiebera, tedy autory, kteří za sebou dnes mají už pěknou řádku knih a jejichž díla jsou čtenáři znovu a znovu vyhledávána.
V posledních letech pořádáme trochu obecněji pojatou LITERÁRNÍ SOUTĚŽ NAKLADATELSTVÍ MOBA, která není zaměřená pouze na jeden žánr (to znamená, že se do ní mohou přihlásit i autoři současných románů, historických románů apod.). V počtu přihlášených rukopisů ale detektivky i nadále převládají. Myslím, že je to žánr, který začínající autory stále velmi láká, protože v něm kromě dramatického příběhu mohou vyjádřit i obecnější úvahy o vině, trestu, spravedlnosti, což jsou témata, která provází literaturu od jejích počátků.