Film vypráví příběh dvou českých letců RAF, Františka Fajtla a Filipa Jánského (vlastním jménem Richard Husmann), a jejich odyseu válečnou Evropou. Ve snímku ožívají vzpomínky obou letců hlasy dvojice herců podobného věku, jako byli letci za války, a jako jejich vnitřní řeč nás provází celým dokumentem. Prožijeme cestu z okupovaného Československa, boj o záchranu Francie a následný útěk do Anglie, bitvu o Británii, přesun do Sovětského svazu, podporu Slovenského národního povstání i návrat do osvobozené Prahy.
Snímek je vystavěný výhradně z dobových filmových záběrů z tuzemských, evropských a britských archivů, z nichž některé nebyly doposud zveřejněny. Autentické prožitky letců a reálné dobové záběry se vzájemně propojují, doplňují a podtrhují, což umožňuje prožívat příběh obou protagonistů tak, jako by se odehrával právě teď.
Režisérem celovečerního dokumentu Good Old Czechs je oceňovaný dokumentarista Tomáš Bojar, vítěz soutěže Proxima na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.
„František Fajtl a Filip Jánský. Dva stateční českoslovenští letci, první stíhač, druhý střelec v bombardéru. První korektní gentleman, druhý trochu rošťák. Ale oba byli mimořádně citlivými pozorovateli okolního světa. Zajímaly je věci velké i malé, vznešené i všední,“ říká režisér Tomáš Bojar. A pokračuje: „Víme, že před startem často přemáhali strach ze smrti a po přistání oplakávali padlé kamarády, i oslavovali další propůjčený čas na zemi. Vzlétáme s nimi do oblak a s humorem poznáváme zvláštnosti života v cizích zemích.“
Režisér citlivě pracoval se vzpomínkami letců a společně se střihačem Šimonem Špidlou je originálním způsobem propojil s filmovými záběry a hudbou slovenského hudebníka Stroona, speciálně zkomponovanou pro tento film.
„Když jsem v Národním filmovém archivu viděl na plátně hrubý materiál, který s československými letci za války natočil režisér Jiří Weiss, zajímavě se mi to propojilo s texty knih obou letců. Začal jsem věřit, že celý autorský záměr a práce s dobovými archivními záběry by mohly dávat smysl. Ke spolupráci jsem přizval Šimona Špidlu a v dialogu jsme pak vše začali společně rozvíjet. Byla to dost možná nejsvobodnější a nejradostnější práce, jakou jsem zatím ve střižně zažil,“ říká o dvouleté práci režisér Bojar.
Měsíc před premiérou, tedy 15. srpna, představují tvůrci snímku oficiální trailer. Datum zveřejnění je zároveň připomenutím 77. výročí návratu československých příslušníků RAF z Velké Británie do Prahy.