Youtube, Instagram, Tiktok – všude přerušila aktivitu, ve stejný den. Co se stalo s influencerkou Annou, známou svým provokativním obsahem? Proč se na sítích tajemně odmlčela? A co s tím vším má společného otec patnáctileté Niny, která u něj v mobilu našla Anninu polonahou fotku? Na tyto a spoustu dalších otázek odpoví thriller #annaismissing, volné filmové pokračování úspěšného seriálu #martyisdead oceněného International Emmy Award 2020. Celovečerní snímek producentů Vratislava Šlajera, Jakuba Košťála, Milana Kuchynky a režiséra Pavla Soukupa do kin uvede 10. srpna společnost Aerofilms.
Jak v seriálu #martyisdead inspirovaným reálným případem kyberšikany, tak i v napínavém příběhu s překvapivým odhalením #annaismissing se tvůrci zabývají odvrácenou stránkou internetu, která změní život jedné konkrétní rodině. Nina se totiž rozhodne Annu vypátrat na vlastní pěst. Film #annaismissing je tak svébytným příběhem s novými postavami, novými problémy a rozkrývá dalšími témata spojená s vhledem do online světa dětí, teenagerů i jejich rodičů.
„Film #annaismissing otevírá témata, jako je tzv. sharenting, tedy nadužívání sociálních médií rodiči a sdílení obsahu týkajícího se jejich dětí, moc influencerů i její negativní následky, ale zároveň má přesahy i do současných problémů mimo internet, které ale internet akceleruje – tabuizovaná láska, sexuální odchylky, konsensuální sex. To vše jsou témata, které jsou aktuální pro teenagery i jejich rodiče, ale rád bych, aby seriál zaujal a bavil všechny. Pro thriller je seznamování na internetu, sdílení soukromí nebo konsent přitažlivé i děsivé zároveň, protože jsou snadno zneužitelné. Podobné motivy se objevují ve filmech a seriálech po celém světě, což je důkazem, že společností cloumají a tvůrce přitahují,“ říká režisér Pavel Soukup. Ve filmu #annaismissing se představí Alexandra Vostrejžová v roli Niny, Viktorie Vítová jako Anna, dále pak Marek Němec, Barbora Bočková, Magdalena Čečo, Petra Bučková, Vlastina Svátková a Tereza Holá.
Režisér Pavel Soukup pro téma filmu #annaismissing čerpal jak z vlastních zkušeností, tak vyprávění svých přátel i studentů, sám působí jako učitel na střední škole. K citlivým tématům spojených s nástrahami sociálních sítích tvůrci chtějí přistupovat nestranně – nesoudit, nepoučovat, vyvolat diskusi, ale naznačit, že nemůže být černobílá.
„Někdy je příběh pachatele ještě důležitější, poučnější, emotivnější, než příběh oběti. Klíčové pro atmosféru thrilleru #annaismissing je ono temné tajemství a touha po jeho odhalení. Tajemstvím není, kdo to udělal, ale proč. A čím jste tomu tajemství blíže, tím víc litujete, že jste se do pátrání vůbec pustili. A fakt, že se toto tajemství týká rodiny, celou situaci ještě zhoršuje. Neumím si představit více skličujících pocitů, než podezření, že někdo z vašich milovaných provedl něco ohavného,“ dodává režisér Pavel Soukup.
Filmový projekt #annaismissing vznikl ve spolupráci s Nadací PPF a bude součástí osvětové kampaně Bezpečně v síti Nadace O2 – Děti on-line. Když rodič netuší…. Film #annaismissing vznikl v koprodukci Bionaut Dark a Fameplay, podpořil jej Státní fond kinematografie a Prague Audiovisual Fund. Distributorem filmu je společnost Aerofilms, mezinárodním distributorem SKOOP Media. Partnery projektu jsou Nadace PPF, Bezpečně v síti.cz, ČSOB a Dell.