Očekávaný film Němá tajemství má za sebou poslední klapku. Na tvůrce filmu v čele s Alicí Nellis a Tomášem Mašínem čeká práce ve střižně. Od podzimu loňského roku se na place setkávali Jana Plodková, Milena Steinmasslová, Magdalena Borová, Marián Mitaš, Jan Révai, Igor Chmela, Jiří Havelka a další. Toto vztahové drama s kriminální zápletkou se dotýká afázie, málo známé poruchy řeči, ke které dochází v důsledku mrtvice či těžkého úrazu hlavy. Tvůrci se rozhodli spustit na serveru Hithit.cz crowdfundingovou kampaň, která by měla nejen pomoci s postprodukcí filmu, ale také sloužit k podpoře lidí s afázií. Film vstoupí do kin během příštího roku.
Martin, veterinář, v důsledku těžkého úrazu ztratí možnost komunikovat se světem a svět s ním. Kolem však zůstaly všechny důležité ženy jeho života. Manželka Erika, maminka Dana a veterinářka Jana, jejíž kůň způsobil Martinovi úraz. Právě ony vypráví Martinův příběh. Každá z nich má však svou verzi událostí. O vše se navíc začíná zajímat policie. Martin je totiž mrtvý a někdo mu ke smrti pomohl. Postupné odhalování pravdy vede k nečekaným obratům, které spolu s divákem odkrývají vrstvu po vrstvě dlouho zamlčovaná traumata a rozplétají síť chytrých, malých lží.
„Moc se těším na výsledek. Užila jsem si natáčení s Milenou Steinmasslovou a Magdalenou Borovou, se kterými tvoříme hlavní ženský trojúhelník. Každá jsme jiná, každá máme ve filmu jiný cíl. Jsem na to moc zvědavá,“ říká představitelka hlavní ženské role Jana Plodková. Ve filmu se stará o svého manžela, kterého po těžkém úrazu hlavy postihla afázie.
Afázie patří mezi nejvážnější a nejkomplikovanější narušení komunikačních schopností. Člověk nerozumí, co mu říká okolí a ani on sám nezná slova, která znal dříve. Podle logopedky Lucie Mackové, která spolu s dalšími vytvářela pomocnou aplikaci Afaslovník, trpí afázií v Česku 50 000 a každý rok jich 5000 přibyde.
„Ty statistiky mě naprosto šokovaly. Plánovali jsme prostřednictvím crowdfundingu vybrat prostředky na zvukové úpravy, barvení filmu, triky, ruchy a voiceover, ale vzhledem k tématu našeho filmu, chceme také pomoct zlepšit život lidem s afázií a vytvořit webový portál plný užitečných informací, výukových videí, kontakty na logopedy, lékaře a tak podobně,“ vypráví režisér filmu Tomáš Mašín.
Crowfundingová kampaň má za cíl vybrat 1,5 milionu korun – 1 milion na postprodukci filmu a půl milionu na tvorbu odborného portálu s potřebnými informacemi pro lidi s afázií a jejich blízké, kteří o ně pečují. Kampaň poběží 45 dní.