Nový dokument režiséra Filipa Remundy, scénáristy Michala Gábora a kameramana Jakuba Halouska, Štěstí a dobro všem sledující Vitalije, bývalého fyzika, nyní zedníka, otužilce, rváče, bloggera a samozvaného podporovatele Putina, byl před českou distribuční premiérou na konci února vybrán do programu prestižních evropských dokumentárních festivalů. Už 25. ledna bude uveden ve francouzské premiéře v mezinárodní soutěži na festivalu FIPADOC v Biarritz, kde se letos předsedou poroty stal významný francouzský režisér Nicolas Philibert. Poté se 6. února představí v sekci Demokracie v nesnázích na festivalu DocPoint ve finských Helsinkách. Snímek oceněný loni na podzim na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v sekci Opus Bonum jako nejlepší film střední a východní Evropy a zvláštním uznáním v sekci Česká radost byl navíc vybrán do soutěží dalších letošních přehlídek Docs Against Gravity Varšava a ArtDocFest Riga.
Časosběrný dokument českých filmařů, kteří jako jedni z mála točili v Rusku po anexi Krymu a celoplošné invazi na Ukrajinu, vznikal v částečném režimu utajení mezi roky 2016 a 2024 na řadě míst – vedle Vitalijova domovského Akademického městečka u Novosibirsku, řeky Ob na Sibiři, monumentální přehrady zvané Obské moře, Barnaulu, pohoří Altaj, horské řece Katuni i pod rozestavěným mostem vedoucím na okupovaný Krym.
Vedle pečlivě komponovaných záběrů Jakuba Halouska, které diváky přenesou do mrazivých sibiřských exteriérů, širokých zasněžených plání i v Čechách neviděných postsovětských panelákových holobytů, využívá montáž filmu i záběry pořízené samotným Vitalijem na jeho akční kameru, kterou dokumentuje okamžiky ze svého života. Ty následně publikuje na ruské sociální síti a vytváří tak surreální deník odhalující skutečné poměry v Rusku. Film nabízí unikátní, autentický, zneklidňující a syrový pohled nejen na samotného protagonistu, ale především na současné Rusko kdesi daleko za Moskvou. Pohled za kulisy propagandy a na drsný životní příběh, který pomáhá pochopit současné postoje obyvatel Ruska, jejich strach ze svobody a neutuchající podporu Putina.
Snímek, jehož producentem je Hypermarket Film a koproducenty Volya Films z Holandska, Česká televize a Mandra Films z Francie, přichází do kin v distribuci Aerofilms již 27. února 2025.
„Putin získal v posledních volbách 87 procent hlasů. Vitalij je jedním z nich,“ tak začíná časosběrný dokument Štěstí a dobro všem režiséra Filipa Remundy. Vitalij, fyzik a rekordman v extrémním otužování se živí jako zedník a žije za hranicí chudoby. Zatímco jeho rodiče, prominentní vědci, vzpomínají na slávu režimu, jenž ochotně budovali, zapřisáhlý patriot z Novosibirska postupně mění názor na putinovské Rusko. Zavrhuje jeho kapitalistickou podstatu a dál, jako radikalizovaný blogger, hlásá nastolení spravedlivějšího režimu. „Nebojím se převratu, těším se na něj. Jakákoli změna bude k lepšímu, protože horší už to být nemůže,“ rozčiluje se ve vypjaté hádce s matkou Vitalij.
„Tento mezigenerační střet je pro země bývalého sovětského bloku typický. Zatímco starší generace vzpomíná na jistoty a výhody minulého režimu, ta mladší se beznadějně zmítá v krizi autorit, odmítá minulou i současnou politickou reprezentaci a uchyluje se k extrémním názorům,“ líčí Remunda. Do krajnosti, jako ostatně vše ve svém životě, prožívá své politické procitnutí i Vitalij jako syn elit odsunutých po rozpadu impéria na společenskou periferii. „Časosběrná charakterová studie vyobrazuje, jak dlouhodobá frustrace a deziluze vede k tomu, že se celé generace a společenské třídy přiklání k radikálním řešením a hlasují pro autoritářské lídry typu Putina, Trumpa nebo Le Penové,” uzavírá Remunda.
„Působivá a znepokojivá observační studie postavy nespokojeného člověka na okraji společnosti, která ohledává společenský kontext, z nějž pramení Putinův nacionalistický populismus. Štěstí a dobro všem je provokativní a podnětný film, jenž prozkoumává zneklidňující trend současné středoevropské politiky,“ uvedla porota MFDF Ji.hlava sekce Opus Bonum. Dle poroty sekce Česká radost jde o „mistrovsky natočený film, kterému se povedlo vyjádřit vidění světa zevnitř Putinovy totality prostřednictvím fyzické akce, gesta a tělesnosti, snímek, jenž snoubí fascinaci drsným životem na Sibiři s vulgaritou autokracie a který ukazuje, jak propastně jiné se z této perspektivy jeví Štěstí a dobro všem.“
Filip Remunda, režisér, scénárista a producent, je absolventem Katedry dokumentárního filmu pražské FAMU. Natočil řadu oceňovaných celovečerních dokumentárních filmů. V roce 2001 založil s Andreou Prenghyovou Institut dokumentárního filmu (IDF), instituci, která poskytuje tvůrčí a podpůrné zázemí pro český a východoevropský dokument. Je rovněž spoluautorem mezinárodní alternativní distribuční platformy KineDok. Pravidelně působí i jako lektor workshopu Ex Oriente Film. V roce 2003 založil spolu s Vítem Klusákem produkční společnost Hypermarket Film, jež stojí za řadou úspěšných celovečerních dokumentárních filmů, desetiletým cyklem autorských dokumentů Český žurnál, sociálně kuchařskou show Ano, Šéfe! a sérií online dokumentárních detektivek Zvláštní vyšetřování.
Více informací na www.hypermarketfilm.cz.