Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo výstavu současného autorského šperku Computer&Jewellery, která je součástí Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Vybraní autoři reagují svými díly na téma ovlivnění naší společnosti výpočetní technikou, a to v pozitivním i negativním smyslu.
Vytvořili autorské šperky, pro které využili výtvarně zajímavé součástky, nosiče dat a další konstrukční prvky počítačů, mobilů a jiných zařízení. Někteří do svých prací důvtipně vsadili počítačový slang, jiní podlehli kouzlu tvorby prostřednictvím počítačových programů spolupracujících s CNC obráběním, laserem či 3D tiskem. „Byla využita i osobitá kreativita umělé inteligence a několik autorů se také věnuje hlubšímu zamyšlení nad tématem problematiky komunikace a rozpadu civilizace v důsledku nadužívání techniky nebo uchvácení umělou inteligencí, která dokonce některé šperky vytvořila“, uvedla kurátorka výstavy Kateřina Nora Nováková.
Vystavená díla reflektují osobitý výtvarný výraz každého ze čtyř desítek autorů, ale také hlubší myšlenkový podtext jednotlivých osobností k tématu ovlivnění lidské kultury počítačovou technikou. Návštěvníci na výstavě najdou šperky v podobě trojského koně, blackboxu, modré obrazovky smrti nebo rostlinné sítě jako obdobu internetu.
Součástí výstavy jsou práce pěti autorů, kteří se zúčastnili mezinárodního šperkařského sympozia pořádaného muzeem letos v červnu. Navázalo na jablonecká šperkařská sympozia z let 1968, 1971 a 2008 a proběhlo v dílně Katedry designu textilní fakulty Technické univerzity v Liberci. „Úkolem účastníků bylo kromě ztvárnění daného tématu využít ve špercích i kovové nebo skleněné bižuterní komponenty, které propojují práce s tradiční jabloneckou výrobou,“ doplnila ředitelka muzea Milada Valečková. K výstavě byl vydán i stejnojmenný katalog.
Výstava současného autorského šperku Computer&Jewellery bude zahájena ve čtvrtek 7. prosince v 17 hodin. Otevřená bude do 7. dubna 2024.