Bez voňavých a chutných perníčků bychom si Vánoce ani snad nedovedli představit. Dle písemných záznamů se poprvé perník objevil již v roce 1335 na jarmarku v Trutnově. Historii perníku si můžete na výstavě přečíst, stejně jako recepty vystavujících perníkářek. Řada rodin má totiž vlastní recept, který se dědí z generace na generaci. A kdo by takový neměl, nemusí propadat panice, neboť na internetu se to hemží stovkami osvědčených receptů – ať již na tradiční perníčky nebo i ty hned měkké. Ve většině najdeme med, skořici či badyán. Do pečení tohoto cukroví se velmi rády zapojují i děti, které nejenom vykrajují při pečení, ale také potom zdobí. Tvarů je rovněž nepřeberné množství. Dokonce ve zdobení se používají také rozmanité techniky.
Mezi klasiku patří bílá bílková poleva. Tu samozřejmě na výstavě uvidíte hojně zastoupenou. K té se v posledních letech přidává i různě barevná varianta. Ale k vidění jsou například novinky v podobě přidávání marcipánu do vzorů. Své výrobky zde vystavuje deset perníkářek z Jihlavska, Žďárska, Pardubic, Strakonic, Prahy a Frýdku-Místku. Některé jsou profesionálními perníkářkami, pro další je výroba perníčků milovaným koníčkem. Mezi vystavujícími je dokonce i jeden perníkář, který se specializuje na vytlačovaný perník. Dokonce si sám vyřezává ze dřeva perníkové formy – tzv. kadluby, do kterých se těsto vtlačí. I ty jsou na výstavě prezentovány. Dále jsou k vidění i výrobky začínajících cukrářů ze SOŠ a SOU Třešť. Je obdivuhodné, co už i oni dokáží vykouzlit z těsta a trošky zdobícího krému. Na tuto ruční mnohdy zcela precizní činnost nemá každý vlohy ani trpělivost. Zdobené a voňavé perníčky můžete v jihlavském muzeu obdivovat až do 7. ledna.
Vánoční výstavy jsou k vidění i v dalších krajských muzeích. Pobočka jihlavského muzea v Třešti chystá od 5. prosince do 2. února 2024 výstavu Mouka+med+pepř=Peprník/Perník, která návštěvníka provede dějinami perníku. Víte, že se kdysi perníkům říkalo peprníky? A že již ve středověku lidé znali medové pečivo? A že byl perník považován za luxusní delikatesu bohatých lidí? A že sloužil i jako lék? Toto a mnohem více se dozvíte na třešťské výstavě. Na druhé jihlavské pobočce v Telči můžete o adventních víkendech a pak ještě od 23. do 31. prosince vyjma Štědrého dne zavítat na výstavu Anděl pastýřům zvěstoval. Na ní jsou vystaveny skříňové betlémy zapůjčené z třebíčského muzea a také betlém Jiřího Housera, který byl do telčské sbírky zakoupený v loňském roce. A celou výstavu doplňuje vánoční výzdoba.
S výstavami betlémů je neodmyslitelně spjato i Muzeum Vysočiny Třebíč, které pro návštěvníky připravilo výstavu nejen italských betlémů, ale také betlémů z vlastních sbírek a betlémů z partnerského rakouského Vösendorfu. Dva jejich autoři paní Ilona Klawitter a pan Jan Bondra budou osobně přítomni 10. prosince od 13 hod. a návštěvníci uvidí nejen vznik samotných figurek, ale budou se jich moci na cokoliv zeptat. Rovněž k této výstavě je připravený bohatý doprovodný program v podobě výtvarného workshopu pro děti, dětské vernisáže, zpívání u slámového betlému a Tříkrálový koncert Zvonky pro radost. Bližší informace jsou k dispozici na webové stránce muzea.
Až do 4. února 2024 můžete v Muzeu Vysočiny Pelhřimov navštívit výstavu, která připomíná výročí 800 let stavění betlémů, které byly k vidění nejprve v kostelích a potom i v domácnostech. Tento celosvětový fenomén odstartoval svatý František z Assisi, který v roce 1223 uspořádal první živnou betlémskou scénu. V pelhřimovském muzeu jsou vystaveny starožitné figurky i zajímavé kulisy z muzejních depozitářů, které jsou doplněné o soudobé autorské práce. Ježíška, Svatou Rodinu a Tři krále zde uvidíte v nejrůznějších podobách a z rozmanitých materiálů. S nimi i spousty darovníků a zvířátek, která jsou s nimi neodmyslitelně spjata, a to již od dob svatého Františka.
K výstavě je připraven i bohatý doprovodný program. O první adventní neděli 3. prosince, kdy dojde na pelhřimovském náměstí k rozsvícení vánočního stromečku, se v muzeu uskuteční speciální komentovaná prohlídka výstavy. A na středu 13. prosince je plánována přednáška Tomáše Hartmana z Muzea Vysočiny Třebíč, který je kurátorem třebíčské sbírky betlémů. Muzeum Vysočiny Pelhřimov dále nabízí speciální komentované prohlídky pro školy a další skupiny, avšak na ně je potřeba se předem objednat.
Přijměte pozvání a přijďte nasát vánoční atmosféru do některého z výše uvedených krajských muzeí, nabídka je letos opravdu široká.