
Ve čtvrtek 3. dubna uvede tým Galerie Atrium Žižkov nový výstavní projekt s názvem Nejsem robot. Kreativita je lidem vrozená vlastnost, je to přirozený potenciál každého z nás. Každý je kreativní, díky kreativitě stimulujeme svůj mozek, díky ní máme schopnost se neustále rozvíjet, inovovat, improvizovat, hledat nové způsoby, jak řešit problémy.
Výstava Nejsem robot se ve vystavených projektech Kateřiny Šedé, Jana Fabiána nebo Ondřeje Přibyla projevuje nejen kreativními výstupy minulých generací, ale především otevírá téma současné lidské kreativity, využívající moderní technologie, nové materiály či umělou inteligenci. Místo skleníků z láhví od okurek pracujeme na zahradách se solárními technologiemi, místo doma poslepovaných hradů a letadýlek stavíme 3D tiskárny a místo sekaček s motorem z pračky konstruujeme podomácku drony. Lidská kreativita nemá žádné hranice a nic ji nedokáže nahradit. Představa, že se bez ní v dnešní době konzumu a vše usnadňujících technologií obejdeme, je mylná. Je tomu právě naopak.
„Téma naší výstavy je lidská kreativita. Chceme otevřít diskuzi nad tím, co dnes tento pojem označuje, jestli a případně jak moc stírá hranici mezi přirozenou tvořivostí lidí a uměním, a především, jak moc je důležitá v současné době technologií, které nás zdánlivě mohou o tuto základní lidskou přirozenost okrádat,“ dodává kurátor výstavy Ondřej Horák (Fuczik).
Výstava v Galerii Atrium Žižkov chce ukázat umělecké projekty zachycující kreativitu předchozích generací a zároveň výstupy současných tvůrců, tvůrkyň, umělců, umělkyň a kreativců. Výstava je tak mimo čtyř vybraných umělců doplněna i o čtyři „mejkry“, které pomohl vybrat partner výstavy, organizace Maker Faire. Současní makeři představují své projekty formou videí a kreseb ilustrátora Jindřicha Janíčka.
Návštěvník si tak může prohlédnout ručně vyráběné lustry od značky Jasna, po domácku vyrobenou lego třídičku Pavla Rybníčka, prozkoumat možnosti digitálních technologií při výrobě bot značky Open Footwear nebo sledovat, jak značka Re-Vape dává druhý život bateriím z vaporizérů.
„Připojili jsme se k výstavě, protože chceme ukázat, že to, co se dříve nazývalo kutilství, dnes není jen domácí oprava poličky, ale může být cestou ke kreativitě, technologiím i vlastnímu vyjádření. Věříme, že tvořit může každý – bez ohledu na věk nebo zkušenosti – a že právě skrze ruce, chyby a pokusy se učíme nejvíc. V době, kdy se rychle mění svět kolem nás, je neustálé učení a odvaha zkoušet nové věci klíčová,“ komentuje zapojení Barbora Pešek z Make More (Maker Faire).
Výstava poukazuje na tenkou hranici mezi umělci. Není babička Kateřiny Šedé ve skutečnosti stejně kreativní jako její vnučka? Proč nevnímat dědečka Ondřeje Přibyla jako komplexního umělce? A nejsou současní „mejkři“, kombinující design a funkčnost, těmi, kdo posouvají hranice lidských schopností? Jestli o nich ale něco víme s určitostí, tak to, že nikdo z nich nebyl a není robot.
Součástí výstavy budou doprovodné programy nabízející možnost zapojit se do výstavy a stát se její aktivní součástí. Autorkami edukačních programů jsou Tereza Beranová (Máš umělecké střevo?) a Kristýna Kalivodová. Vznik výstavního projektu finančně podpořili Městská část Praha 3, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR a Magistrát hlavního města Prahy.
Výstava bude v Galerii Atrium Žižkov (Čajkovského 12/12a, Praha 3) otevřena až do 28. září 2025 vždy od středy do neděle mezi 14. a 19. hodinou.
Výstava je bezbariérová, vstup zdarma.