
Po autorské výstavě v roce 2022 a loňském odhalení monumentální figurální plastiky PIETA v muzejním parku představilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na slavnostním večeru publikaci OD SVĚTLA K HMOTĚ. Shrnuje dosavadní dílo světoznámé výtvarnice Gizely Šabókové.
Slavnostní křest se odehrál již na počátku letošního roku v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, které bylo spoluvydavatelem knihy. Autorka však projevila zájem o její představení také v Jablonci nad Nisou. Uskutečnilo se 11. dubna, během komorní akce v předvečer Víkendu Křišťálového údolí. „S Gizelou Šabókovou jsme v posledních letech realizovali několik projektů a vždy to byla spolupráce mimořádně příjemná. Její profilová kniha, která vznikala několik let, je zásadním počinem nejen pro autorku samotnou, ale i pro moderní české sklářství,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.
Dvojjazyčná monografie v češtině a angličtině obsahuje texty evropských i zámořských historiků a teoretiků skla a umění, mezi nimi i hlavního kurátora jabloneckého muzea Petra Nového. Těžiště publikace tvoří okolo 600 fotografií autorčiných děl včetně dokumentačních a situačních snímků. Autorem koncepce první komplexní publikace o této významné české výtvarnici, zahrnující všechny etapy jejího profesionálního života od studií až po rok 2024, je Prokop Bartoníček, editorkou Sylva Petrová, mezinárodně známá specialistka na českou studiovou tvorbu skla a kurátorka Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Graficky knihu upravil renomovaný tvůrce Robert V. Novák.
Monografii OD SVĚTLA K HMOTĚ lze zakoupit přímo v muzeu. Ve stálé expozici skla jsou mezi novinkami k vidění rovněž autorské vázy s perličkovými návleky, které Gizela Šabóková muzeu darovala 2023. „Jablonecké muzeum mi dalo poznat opravdovou péči o autora. Cítím sounáležitost k této instituci. Nacházím zde zázemí a poučení tak důležité pro můj celoživotní zápas se sklem, které miluji a respektuji. Používám tyčové sklo, které se po generace vyrábí v Desné nedaleko odtud. Sklo je mysterium. Moc si ho vážím. Můžete mít hranici výtvarna jak vysoko jen lze, ale sklo vám ukáže, co jste zač …”, uvedla autorka.