Festival Struny podzimu mění název na Prague Sounds. Není se čemu divit, festival za čtvrtstoletí existence svůj původní název výrazně přerostl. Dávno už na něm nezní jen struny, ale důsledně kurátorovaný výběr hudby bez ohledu na žánry. Letos to od 23. října do 24. listopadu potvrdí neoklasický klávesový mág Nils Frahm, charismatická zpěvačka Laura Mvula, svébytný vládce slova Ghostpoet, jazzové all-star kvarteto Redman – Mehldau – McBride – Blade, bubeník Makaya McCraven přezdívaný „beat scientist“, průkopníci akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble nebo jubilující legenda Jiří Stivín. Program 26. ročníku festivalu doplňují již dříve zveřejněný koncert ansámblu Snarky Puppy a sólový recitál mandolinisty Chrise Thileho. Vstupenky a podrobný program jsou k dispozici na webu praguesounds.cz.
„Po završení prvního čtvrtstoletí festivalu Struny podzimu otevíráme novou kapitolu. Nový název festivalu skvěle reflektuje, kam se festival za 25 let od svých začátků vyvinul. Název Prague Sounds je stejně kosmopolitní, jako je jeho současný festivalový program. Prague Sounds evokuje žánrovou otevřenost, akcentuje genia loci Prahy a není vázán na konkrétní roční období roku. Věřím, že nový název festivalu umožní jeho další rozvoj na domácí scéně, tak i větší povědomí o festivalu v mezinárodním měřítku,“ říká ředitel a zakladatel festivalu Marek Vrabec.
Festival zahájí 23. října ve Velkém sálu Lucerny americký band Snarky Puppy. Hned na začátek festivalu se tak návštěvníci mohou těšit na pražský debut kapely, jež úspěšně uniká žánrovým škatulkám a získává ocenění v kategoriích od jazzu po R&B. Ta na turné vyráží ověnčena loňskou Grammy za album Live at the Royal Albert Hall. Mandolínový virtuos, zpěvák a skladatel Chris Thile už na festivalu v minulosti úspěšně představil společný projekt s pianistou Bradem Mehldauem i svoji kapelu Punch Brothers. Nyní zavítá 24. října do Rudolfina se svým intimním sólovým recitálem, v němž zazní bluegrass, blues ale i sonáty a partity J. S. Bacha. Odložená festivalová premiéra čeká na berlínské průkopníky akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble, kteří na Prague Sounds zahrají 1. listopadu v Dox+ v rozšířeném, plně akustickém obsazení. O den později se ve Velkém sálu Lucerny představí ikonické jazzové kvarteto ve složení Joshua Redman – Brad Mehldau – Christian McBride – Brian Blade. Společně začínali svoje hvězdné kariéry v první polovině 90. let a jejich opětovné setkání v projektu A MoodSwing Reunion je splněným snem jazzofilů.
Věrní fanoušci festivalu si mohli již před deseti lety užít nastupující hvězdu jménem Ghostpoet. Britský úkaz s jedinečnou hudební a literární vizí se na festival vrátí 3. listopadu už jako etablovaný umělec, aby v Divadle Archa představil svoji nejnovější tvorbu, která se vzpírá jednoduchému zaškatulkování do hip hopového žánru. Další festivalový koncert hostí 13. listopadu La Fabrika, kde se odehraje česká premiéra bubeníka přezdívaného „the beat scientist“. Makaya McCraven ve svých kompozicích organicky mísí prvky jazzu, hip hopu a avantgardy. Do Fora Karlín se 16. listopadu vrátí zpěvačka Laura Mvula. Po úspěšné festivalové premiéře s Filharmonií Brno v roce 2019 se britská soulová hvězda představí v neokoukané hudební podobě a se zbrusu novým repertoárem z ceněného alba Pink Noise. Na něm znovuobjevuje synth-pop 80. let, který posouvá do soudobého uměleckého žánru. Festival zakončí 24. listopadu ve Foru Karlín německý neoklasický skladatel a klávesový kouzelník Nils Frahm se svojí virtuózní one-man show. „Jeho vystoupení působí jako hudební alchymie, a to nejen díky smyčkování basových linek a beatů v reálném čase, ale především díky ladnému a suverénnímu pohybu uprostřed rozsáhlého arsenálu kláves – od harmonia přes toy piano, Rhodes, elektrické klávesy až po křídlo Steinway,“ říká dramaturg festivalu Guy Borg.
Vedle zahraničních umělců připravil festival Prague Sounds i hudební poctu u příležitosti jubilea legendy domácí hudební scény Jiřího Stivína. Nezkrotitelný hudební živel oslaví svoje osmé kulatiny koncertem 19. listopadu v Rudolfinu a poblahopřát mu přijdou další výrazné osobnosti české hudby. „Už 30 let pořádám tradiční podzimní koncert k poctě patronky muzikantů sv. Cecílii a v podobném duchu se ponese i tento festivalový večer. Sice shodou okolností oslavím kulatiny, ale nečekejte žádné nakašírované ceremoniály, při kterých je vše naplánované na vteřinu. Slavit totiž budeme jak jinak než hudbou – starou, novou i jazzovou. A především pak improvizací, bez které si život nedokážu představit. Těšit se můžete tradičně na Collegium Quodlibet a uvidíme, kteří další hudební přátelé půjdou zrovna okolo,“ usmívá se Jiří Stivín. Festival Prague Sounds tak letos nabídne v hlavním programu během října a listopadu celkem devět hudebních večerů.
Festival Prague Sounds je letos z pověření Úřadu vlády České republiky pořadatelem Koncertu pro Evropu, na kterém vystoupí Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor a sólisté a pod vedením Semjona Byčkova provedou mj. Janáčkovu monumentální Glagolskou mši. Koncert pro Evropu se koná 2. září na unikátní plovoucí scéně na hladině Vltavy u Slovanského ostrova a bude přenášen živě Českou televizí a odvysílán evropským kulturním kanálem TV arte. Více informací na webové adrese koncertproevropu.cz.
v