
Královská opera v Londýně představila program nadcházející sezony a přináší významnou změnu: žezlo na pozici hudebního ředitele přebírá český dirigent Jakub Hrůša. Tento uznávaný dirigent, který se již dávno etabloval na mezinárodní scéně, se ujímá role sedmého hudebního ředitele operního domu v Covent Garden. Symbolicky navazuje na svého českého předchůdce v roli hudebního ředitele, kterým byl v letech 1955 až 1958 Rafael Kubelík.
Hrůšova inaugurační sezona nabídne osm nových inscenací a řadu projektů, včetně pokračování monumentálního Wagnerova Prstenu Nibelungova „Siegfried“, nové „Tosky“ a vůbec prvního uvedení Janáčkovy „Věci Makropulos“ na této scéně.
Velkolepé zahájení sezóny – nová inscenace Tosky
Sezona odstartuje 11. září 2025 novou produkcí Pucciniho „Tosky“, kterou připravují Jakub Hrůša a režisér Oliver Mears. Příběh vášně, zrady a oběti se tentokrát odehrává v moderním, válkou zmítaném Římě. V hlavních rolích se představí sopranistky Anna Netrebko a Aleksandra Kurzak, které alternují v roli Tosky, Freddie De Tommaso vystoupí jako Cavaradossi a Gerald Finley jako Baron Scarpia.
Pocta české hudbě: Dvořák a Bartók
V září Hrůša povede orchestr Královské opery a operní sbor v jedinečném koncertu věnovaném české a maďarské hudbě. Na programu bude mysteriózní orchestrální suita z Bartókovy baletní pantomimy „Podivuhodný mandarín“ a v zahraničí zřídka uváděná Dvořákova kantáta „Svatební košile“. V sopránovém sólu vystoupí Kateřina Kněžíková, dále tenorista Pavel Černoch a barytonista Pavol Kubáň.
Janáčkova Věc Makropulos poprvé na scéně Královské opery
V listopadu 2025 se Královská opera dočká historického okamžiku – prvního uvedení opery „Věc Makropulos“ Leoše Janáčka. Moderní inscenaci režíruje renomovaná Katie Mitchell a v hlavní roli vystoupí Ausrine Stundyte. Hrůša tak navazuje na svou hlubokou vazbu k české hudbě a přináší britskému publiku jeden z vrcholů Janáčkova operního odkazu. Jakub Hrůša už v lednu 2025 nastudoval obnovenou inscenaci opery Leoše Janáčka „Její pastorkyňa“, která je v zahraničí uváděna pod názvem „Jenůfa“. Toto provedení se setkalo s nebývalým ohlasem. Odborná i laická veřejnost se shodla na pozitivním hodnocení hudebního nastudování jednomyslně.
Pokračování mistrovských operních cyklů
Na jaře 2026 Hrůša povede znovunastudování inscenace Brittenovy opery „Peter Grimes“ v režii Deborah Warner. Hlavní role ztvární Allan Clayton, Maria Bengtsson a Bryn Terfel.
Královská opera pod Hrůšovým vedením bude pokračovat v objevování širokého repertoáru, od italské, německé a britské opery až po francouzskou, ruskou a českou tvorbu. Pod taktovkou předchozího hudebního ředitele Královské opery Antonia Pappana bude uveden třetí díl Wagnerova cyklu Prsten Nibelungův „Siegfried“ v režii Barrieho Koskyho. Po boku Jakuba Hrůši nastupuje jako hlavní hostující dirigentka Speranza Scappucci, která provede hudební nastudování Verdiho opery „I vespri siciliani“. Režisér Richard Jones uvede novou inscenaci Belliniho opery „I puritani“, kterou diriguje Riccardo Frizza.
Dále se mohou diváci těšit na nové inscenace Händelových oper „Ariodante“ a „Giustino“ nebo „The Turn of the Screw“ Benjamina Brittena.
Do budoucna je Jakub Hrůša velmi přesvědčen o důležitosti týmově promyšleného, pravidelného a podnětného uvádění soudobých oper: „Mohou být uváděny nejen na alternativní malé scéně Linbury Theatre, ale také na velkém jevišti divadla. Ideálním příkladem úspěchu tohoto typu bylo dokonale pozitivně oceňované uvedení Turnageovy opery ,Festen´ v tomto roce.“
Hrůšova vize pro Královskou operu
Jakub Hrůša se těší na spolupráci s orchestrem a sborem Královské opery a chce pokračovat v jejich dlouholeté tradici vynikajícího hudebního zpracování: „Od mé první zkušenosti s Královskou operou v roce 2018 mi bylo jasné, že toto je místo, kde lze operu provozovat na nejvyšší možné úrovni,“ uvedl Hrůša. „Jedním z mých stěžejních záměrů je exemplární péče o kvalitu a celkový rozkvět stálých těles domu, sboru a zejména orchestru. K této strategii patří i o něco pravidelnější uvádění koncertních čísel s eventuálními návštěvami zahraničních metropolí.“ Integrální součástí Hrůšovy péče o operní dům bude také starost o projekt Jette Parker Artists Programme: „Tento fenomenální rezidenční program Královské opery poskytuje dvouleté smlouvy výjimečně talentovaným mladým dirigentům, režisérům, pěvcům a korepetitorům na počátku jejich mezinárodní kariéry. Určitě se chci velmi účastnit i všech smysluplných edukačních aktivit souboru.“
Jakub Hrůša, který od září 2025 převezme prestižní roli hudebního ředitele Královské opery, zůstává i současným šéfdirigentem Bamberských symfoniků a hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. Významná pozice v Londýně rozhodně neznamená útlum jeho aktivit na poli orchestrální hudby. Svou orchestrální kariéru kontinuálně rozvíjí pravidelnou spoluprací s předními světovými orchestry, mezi něž patří Berlínští filharmonici, Vídeňští filharmonici nebo Newyorská filharmonie. Jeho umělecká činnost zahrnuje nejen koncertní vystoupení, ale i nahrávky oceňované kritikou, jako například nahrávka děl Hanse Rotta, Gustava Mahlera a Antona Brucknera s Bamberskými symfoniky, za kterou obdržel v roce 2023 prestižní cenu Opus Klassik v kategorii Dirigent roku.