Ludovico Einaudi, italský klavírista a skladatel, mistr působivé, zasněně magické hudby, autor soundtracků k filmům jako Nedotknutelní, Samba nebo Země nomádů, vydal 31. ledna nové album nazvané The Summer Portraits, které je „věnované všem našim létům a všem našim krásným okamžikům.“ Nahrávka se třinácti skladbami čerpá z osobních vzpomínek vyvolaných sluncem, létem, prázdninami s rodinou a nedávným návratem do Turína, města, kde strávil dětství. Díky plné sestavě doprovodných hudebníků se Einaudi vrací stylově k albu In A Time Lapse z roku 2013 a nabízí bohatší zvukovou paletu než nedávné sólové desky. To dokládá i složení koncertní kapely – dvoje perkuse, violoncello, housle, akordeon, klávesy a baskytara. Na album, které je zde k poslechu, poutají videoklipy Jay, Rose Bay, Punta Bianca a Pathos. Naživo jej Ludovico Einaudi představí 29. května v pražském O2 universu. Poslední vstupenky na sezení jsou v prodeji v sítích Ticketmaster a Ticketportal. Koncert pořádá agentura Charmenko.
Album The Summer Portraits je cyklus písní, ve kterých se osobní stává univerzálním. V roce 2023 si Einaudi s rodinou pronajal vilu na italském ostrově Elba, která byla zasazena do borového lesa. Zjistil, že dům zdobí třicet nebo čtyřicet působivých olejomaleb, které byly zjevně namalovány stejnou rukou. Objevil, že je vytvořila jedna žena z Říma, která dům vlastnila několik let a každé léto malovala nové scény. „Každý má svou vlastní verzi letních portrétů,“ říká Einaudi. „Já začal vytvářet své vlastní malby hudbou. Toto album je tak věnováno všem našim létům, všem našim krásným okamžikům.“ Olejomalby, které daly název sólové klavírní meditaci Oil on Wood, jsou symbolem Einaudiho impresionistického přístupu k hudbě – každý tah je pečlivě zvolený, působivé nálady jsou vytvářeny něčím křehkým.
Na albu se podíleli Einaudiho dlouholetí spolupracovníci – Federico Mecozzi na housle a violu, Redi Hasa na violoncello a multiinstrumentalista Francesco Arcuri nahráli téměř všechny skladby alba. V několika skladbách hostuje francouzský virtuos Theótime Langlois de Swarte, ty byly nahrány ve studiích Abbey Road spolu s orchestrálními částmi v podání smyčcové sekce Královského filharmonického orchestru v Londýně pod taktovkou Roberta Amese. Mnohým písním naopak ale lépe vyhovovalo Einaudiho domácí studio v Dogliani se svojí sevřenou akustikou a více osobnější atmosférou.
Ludovico Einaudi patří s devíti miliardami přehrání skladeb ročně k nejstreamovanějším klasickým umělcům. Vydal řadu úspěšných alb, vyprodává nejprestižnější sály po celém světě a je ceněným autorem hudby k mnoha filmům. Narodil se v roce 1955 v Turíně. „Vždycky jsem považoval toto město za místo, kam bych se už nikdy nevrátil. Bylo velmi šedivé, velmi industriální – připadal jsem si jako v kleci,“ směje se. V mládí ho přitáhl Milán a v osmnácti letech již Einaudi studoval skladbu na tamější Verdiho konzervatoři pod vedením průkopníka experimentální hudby Luciana Beria. Nyní, když je mu 69 let, má ke svému rodišti jiný vztah. „Je to zvláštní místo, svým způsobem velmi poetické. Duše lidí je více skrytá. Nedávají věci na odiv – dynamiku musíte najít sami v sobě…,“ říká. Není neobvyklé, že Einaudi píše skladby během zvukových zkoušek a příprav; turné je pro něj formou dovolené. „Stále utíkáte a nikdo vás nemůže chytit; nikdy se necítíte uvězněni.“ Komponování je nevědomé a nelze ho naplánovat – skladby nahrává na telefon, a poté je s kapelou znovu vytváří.
Ludovico Einaudi (Itálie)
- 5. 2025, O2 universum
Vstupenky: k dostání v sítích Ticketmaster a Ticketportal