Nadžánrové album Štěstí české trumpetisty a skladatelky Štěpánky Balcarové je záznamem živého vystoupení jazzového septeta a Symfonického orchestru Českého rozhlasu z multifunkčního pražského sálu Dox+. Na albu zaznívá šest zhudebněných básní polského autora Juliana Tuwima.
Orchestrální přepracování Tuwimových básní, které mohou posluchači znát z alba Life and Happiness of Julian Tuwim (Animal Music, 2017), vzniklo na objednávku Českého rozhlasu pro koncertní řadu Nové horizonty. Štěpánka Balcarová se rozhodla pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu a pro své jazzové septeto zaranžovat z původní desky šest básní (Třešně, Žití, Štěstí, Pták, Všechno, Ó Kriste…).
Takto vzniklý cyklus písní nastudoval a premiéroval s orchestrem dirigent Marko Ivanovič. Jazzové septeto vystoupilo ve stejném složení jako na desce z roku 2017, v čele s hlavní sólistkou – zpěvačkou Małgorzatou Hutek. „Album jsem pojmenovala po básni Štěstí. Je pro mě jednou z nejsilnějších Tuwimowých básní. Téma usebrání, zklidnění mysli a určitého druhu kontemplace v přírodě ve mně v posledních letech silně rezonuje. A k tomu všudypřítomný pocit vděku, který básník v posledním verši vyjadřuje. Pro mě typický Tuwim – krátká jednoduchá báseň se sdělením pocitu, který ve vás ale už zůstane navždy“, komentuje název alba Balcarová.
Písně jsou zpívané v polštině, ale booklet je opatřen překlady jednotlivých textů do češtiny a angličtiny. Celé album působí propojeně, promyšleně a potěší posluchače svou výjimečnou energií. Vzniklo především za podpory Radioservisu, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Polského institutu v Praze.
Obsah CD:
- Czereśnie / Třešně / Black Cherries
2. Życie / Žití / Life
3. Szczęście / Štěstí / Happiness
4. Ptak / Pták / Bird
5. Wszystko / Všechno / All - Chrystusie… / Ó, Kriste… / O Christ…
Julian Tuwim (1894–1953) byl polský básník a překladatel židovského původu, jedna z hlavních postav polské literatury. Mezi jeho nejznámější sbírky básní patří Czyhanie na Boga (1918), Sokrates tańczący (1920), Siódma jesień (1921), Wierszy tom czwarty (1923), Słowa we krwi (1926), Rzecz Czarnoleska (1926), aj. Julian Tuwim je také známý jako autor poezie pro děti (Lokomotywa, 1938). Českému hudebnímu publiku Tuwima v roce 1993 představil Vladimír Václavek skrze své sólové album Jsem hlína, jsem strom, jsem stroj. Programově se mu též věnuje skupina Bellevue ve svém albu Sloky o pozdním létě. „…patří k básnické generaci, která se po první světové válce rozhodla prolomit dosavadní akademické kánony poezie a obrátila se ke všednímu životu, k přirozené kráse přírody, k poválečnému velkoměstskému ruchu.“ (Vladimír Kouřil)
Tvorbu Juliana Tuwima komentuje i zpěvačka Małgorzata Hutek: „Julian Tuwim je mistr slova. Poznat jeho tvorbu zase z jiného pohledu – z pohledu zpěvačky – pro mě bylo nesmírně inspirativní, vezmeme-li v úvahu, že Tuwim vytvářel nová slova a neobvyklá přirovnání, hrál si s jazykem a metaforou. A já zase miluji hrát si se zvukem a improvizací. Jeho poezie umožňuje dívat se na svět z jiné perspektivy.“
Štěpánka Balcarová je česká trumpetistka, skladatelka a dirigentka. V roce 2012 dokončila magisterský program na prestižní polské Hudební akademii Karola Szymanovského v Katovicích v oboru jazzová trubka. Jazzovou skladbu a aranžování studovala později v rakouském Grazu. V současné době žije v Praze, kde působí jako pedagog na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka a na jazzové katedře HAMU. Štěpánka Balcarová je kapelnicí několika hudebních projektů. Je to především jazzový big band Concept Art Orchestra nebo její česko-polský kvartet. Od roku 2019 připravuje pro Český rozhlas hudební pořad Jazzový podvečer, který mohou posluchači slyšet každou čtvrtou neděli v měsíci od šesté hodiny večerní na stanici Vltava.