Discovery Channel v rámci nově navázané spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) uvádí novou edukační sérii Dobré vědět (Good To Know). Pět krátkometrážních filmů mapuje, jak moderní jaderná fyzika přispívá k řešení klíčových globálních výzev, jako jsou mikroplasty v oceánech, boj proti rakovině nebo nedostatek vody a potravin. Série bude vysílána ve více než třiceti zemích a má oslovit až 44 milionů domácností.
Série edukačních krátkometrážních filmů Dobré vědět (Good To Know) je výsledkem nově uzavřeného partnerství mezi Discovery Channel, součástí portfolia Warner Bros. Discovery (WBD), a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Jednotlivé epizody názorně ukazují, jak může jaderná fyzika pomoci řešit globální krize a problémy. Discovery Channel sérii vysílá ve více než třiceti zemích napříč Evropou, Středním východem a Afrikou, což znamená potenciální dosah až k 44 milionům domácností.
Autory prvního z pěti filmů jsou členové audiovizuálního týmu MAAE a editoři WBD. Srozumitelným způsobem v něm divákům vysvětlují, jak lze za pomoci radiace přispět k řešení některých z nejzávažnějších globálních výzev, například:
- Mikroplasty v oceánech (natáčeno mezinárodně a v Monaku),
- boj proti rakovině (natáčeno v Indii),
- nedostatek potravin (natáčeno mezinárodně a v Rakousku),
- nedostatek vody ve vztahu ke klimatické změně (natáčeno v Rakousku a Kostarice),
- průmyslové znečištění (natáčeno v České republice).
Další epizody se zaměří na způsoby, jak jaderná fyzika přispívá ke společenskému rozvoji, zejména s ohledem na současnou klimatickou krizi. Diskutována budou témata jako sekvestrace uhlíku v pobřežních regionech, zvyšující se acidita oceánů nebo kontrola hmyzích škůdců bez použití chemických látek. Nedílnou součástí jednotlivých dílů budou i podrobnosti o klíčových iniciativách MAAE v oblasti boje proti plastovému odpadu, suchu a hladu.
Všechny snímky vznikají ve spolupráci s dvanácti jadernými laboratořemi MAAE, které spadají pod autoritu Organizace spojených národů (OSN). V těchto zařízeních jsou vyvíjeny nejmodernější jaderné technologie, které jsou následně sdíleny se státy po celém světě. Více o těchto unikátních výzkumných centrech se dozvíte v tomto videu.
„Většina lidí naši agenturu vnímá hlavně jako hlídacího psa, který dohlíží na bezpečnost v místech, jako je japonská Fukušima, Írán nebo Ukrajina. Už ale málokdo si uvědomuje, jak velký potenciál má jaderná fyzika pro zlepšení kvality lidského života. Díky nejnovějším poznatkům můžeme pomáhat farmářům pěstovat kvalitnější plodiny, poskytovat onkologickým pacientům lepší péči nebo vládám pomáhat lépe chránit klíčové přírodní lokality. Klimatická změna má závažný dopad na naši realitu, ale veřejnost si zaslouží vědět, že existuje naděje. Věda nabízí odpovědi na řadu palčivých otázek,“ vysvětluje Rafael Mariano Grossi, generální ředitel MAAE.
„Těší mě, že díky Discovery Channel se naší práci dostane publicity, kterou si zaslouží. Vědecký pokrok je jedním z hlavních motorů pozitivní změny ve světě, a jaderná fyzika přináší neustále nové poznatky a inovace, které mohou státům reálně pomoci při plnění jejich rozvojových cílů,“ doplňuje Najat Mokhtar, vedoucí oddělení jaderné vědy a aplikací v MAAE.
„Našim divákům nabízíme příležitost dozvědět se více o způsobech, jakými jaderná fyzika přispívá ke zlepšování našich životů, a zároveň ukazujeme, že je jedním z motorů snah o udržitelnost. Nabídnout MAAE náš mediální dosah a osvědčené vypravěčské postupy vnímáme jako svou povinnost. Jde o součást naší prosociální strategie, jejímž hlavním cílem je zodpovědné a přínosné využívání mediálního vlivu,“ uzavírá Jamie Cooke, výkonný viceprezident a ředitel WBD pro regiony střední Evropy, Středního východu a Turecka.