Poznejte současné Spojené státy americké a zápas o jejich i naši budoucnost skutečně zevnitř. Jak přemýšlejí příznivci Donalda Trumpa a proč mu propadli? Jak na své americké občanství nahlížejí původní domorodí obyvatelé? Proč potomci černošských otroků mluví o přetrvávajícím systémovém rasismu? Co prožívají ti, kdo se do USA snaží dostat přes jižní hranici? Autor se coby zpravodaj Českého rozhlasu šest let v terénu zaměřoval právě na tyto „hlasy Ameriky“, které v této knize nechává promluvit daleko nad rámec běžného zpravodajství. Mezi nimi jsou i příběhy, které ve zvukové podobě dva roky po sobě zvítězily v mezinárodní kategorii Reportáž na festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio.
Když jsem měl letos v létě nenadálou příležitost vrátit se pracovně na skok do USA, neomylně jsem zamířil mezi půvabné zalesněné kopce venkovské Pensylvánie. Možná si ťukáte na čelo, protože tahle část Spojených států rozhodně mezi vyhlášené atrakce z průvodců nepatří. Ovšem má jiné kouzlo – a hlavně význam. Rozhoduje se tam i o našich životech, naší budoucnosti.
„Potřebujeme Trumpa zpátky v Bílém domě!“ řekl mi Roger v místnosti s Trumpovými transparenty a s fotkou bývalého prezidenta s bojovně zdviženou pěstí pár sekund po červencovém pokusu o atentát. „A i když budou úřady zase tvrdit, že volby prohrál – já budu věřit jemu, že zvítězil,“ dodává republikán z města Bethlehem, který v posledních letech zcela propadl Donaldu Trumpovi a věří mu, cokoli řekne. Coby volič z klíčového státu amerických prezidentských voleb Roger na podzim spolurozhodne o tom, kam budou USA i celý svět dál směřovat.
Fascinuje mě objíždět podobná místa a mluvit s různými typy voličů Donalda Trumpa, abych pochopil, proč ho podporují, proč mu propadli, co na něm obdivují – a proč se od něj někteří z nich časem odvrátili. Strávil jsem tím značnou část šesti let, během nichž jsem v USA pobýval v roli stálého zpravodaje Českého rozhlasu. Zažíval jsem při tom bizarní situace a jsem se na úžasných místech, kam turistova noha málokdy vkročí.
Vyjel jsem na moře se starostou potápějícího se ostrova Tangier, kde žije silně nábožensky založená komunita lovců krabů. Potěžkal jsem si kuši lovce jelenů na samotě v lesích New Hampshire. Každé Vánoce mi od jednoho z Trumpových voličů chodil balíček se slaninou a javorovým sirupem na mou adresu do Washingtonu. A právě tam jsem také 6. ledna 2021 kráčel s Trumpovými nejoddanějšími v davu, jehož čelo zaútočilo na sídlo amerického Kongresu.
Na všechna tato místa vás zavedu v knize Zápas o Ameriku – hlasy z rozeštvané země. Ze země, kde už se společnost neshodne ani na legitimitě voleb, a která stojí na volební křižovatce. Z té vede další cesta dvěma velmi odlišnými směry. Kterým z nich se Američané vydají, to může zásadně ovlivnit i budoucnost bezpečnosti v Evropě.
Podobně vášnivě jako „trumpovskou“ komunitu jsem při reportážních výpravách zkoumal i to, jak vidí své postavení v současných Spojených státech domorodí obyvatelé a černošští Američané. Také oni svádějí svůj vlastní „zápas o Ameriku“, kterým se věnují další části knihy. V té závěrečné vyprávějí své příběhy obyvatelé jižního amerického pohraničí a běženci, kteří se do USA zoufale snaží dostat z Mexika.
Zajímavé čtení přeje Jan Kaliba
Vydává Argo, 256 stran, doporučená cena 388 Kč.