Unikátní rozhovor s nejznámější českou a mezinárodně uznávanou neuropsycholožkou Lenkou Krámskou
Jak moc nás ovládá mozek? Jak nádory, mrtvice či epilepsie ovlivňují naše prožívání a chování? A proč bolest, křeče a výpadky paměti mohou být šifrou pro hluboké trauma? Mezinárodně uznávaná neuropsycholožka Lenka Krámská odkrývá v unikátním knižním rozhovoru s novinářkou Alenou Beníškovou vlastní profesní cestu i fascinující zkušenosti z praxe. Popisuje vliv neurologických onemocnění na psychiku a každodenní život, operace při vědomí i drobné nuance paměti a emocí. Čtenáři se v poutavém rozhovoru srozumitelnou formou seznámí s nejnovějšími vědeckými poznatky, konkrétními příběhy z klinické praxe, nahlédnou do niterných zákoutí našeho vědomí i do myšlenek a prožívání samotné neuropsycholožky. Zjistí, že mozek řídí nejen naše emoce, ale i to, kým skutečně jsme.
„Lenku Krámskou jsem poprvé oslovila v červnu 2021, kdy jsem připravovala článek do novinového magazínu o tom, co se děje s naší psychikou a mozkem při dlouhodobé práci v sociální izolaci během covidu. Věděla jsem, že pracuje jako vedoucí oddělení klinické psychologie v Nemocnici Na Homolce, ale o jejích specializacích jsem v tu chvíli netušila vůbec nic. Přestože jsem se trefila do chvíle, kdy byla s rodinou na dovolené velmi ochotně a fundovaně mi zodpověděla všechny otázky a já jsem si při čtení odpovědí říkala, že s ní někdy musím udělat ještě velký rozhovor, protože na tak zajímavé informace jeden článek nestačí. Jako kdybych si naši pozdější spolupráci touhle myšlenkou přivolala. Podruhé jsem se s ní spojila při přípravě článku o psychice během Vánoc, odpovědi opět nezklamaly. A pak přišla nabídka napsat knižní rozhovor,” popisuje cestu k realizaci knižního rozhovoru autorka Alena Beníšková. Podle jejích slov může rozhovor změnit u čtenářů pohled na to, co znamená být člověkem. „Práce na rozhovoru byla nesmírně obohacující. Až mě mrzí, že už skončila, protože povídat si s Lenkou na jakékoliv téma je za odměnu. Řada informací mi pomohla v mateřství, ale i v tom, abych na sebe a lidi kolem sebe začala pohlížet jiným způsobem,” dodává autorka.
Knižní rozhovor vznikal více než rok, převážně na dálku. „Byl to rok plný setkávání, z nichž každé bylo jedinečné – s Alenou jsme vedly telefonní hovory, videohovory z domova, z práce, z vlaku, z auta… Často to byla organizačně velká improvizace, onemocněly nám děti, bylo potřeba řešit naléhavé situace v zaměstnání… Někdy bylo náročné najít v našich nabitých kalendářích čas, kdy bychom si mohly nerušeně povídat, ale nakonec se to vždy podařilo a obě máme z výsledku radost,” říká vedoucí oddělení Klinické psychologie v Nemocnici Na Homolce, prof. PhDr., Lenka Krámská, Ph.D. Za svoji dosavadní klinickou praxi vyšetřovala a pečovala o tisíce pacientů s rozličnými neurologickými a psychiatrickými diagnózami, a vzdělává stovky studentů, kterým předává bohaté profesní a životní zkušenosti.
Tajemství duše ukrytá v mozku. Vydává Rosier, 29. 1. 2025, 256 stran