
Co mají společného Japonsko a Česko? „Na první pohled se může zdát, že nic společného nemají, ale v Českém Krulově jsme jim dali prostor, aby se setkali na poli grafiky,“ říká Miroslav Březina, ředitel centra Port 1560. Zdejší galerie přizvala ke spolupráci nejpovolanější v oboru – Spolek výtvarných umělců grafiků Hollar. A tak vznikla výstava Přes kontinent: Česká a japonská současná grafika, která ukazuje jak současné japonské umělce s jejich technikami dřevorytu a linorytu, tak umělce české, kteří se klasickými japonskými motivy rostlin a postav nechali inspirovat.
Japonsko na vlastní kůži
Výstava však není jediný způsob, jak nasát atmosféru Země vycházejícího slunce. „Abychom dopřáli návštěvníkům autentický zážitek, připravili jsme jim opravdu pestrou paletu workshopů,“ láká k návštěvě Miroslav Březina. Jak si takové dílny můžete představit? „Máme za sebou workshop japonského písma, kdy si příchozí mohli vyzkoušet napsat své jméno. Dále dílnu s bonsajemi, kde se seznámili se základy pěstování a technikami tvarování, a také jsme zkoušeli hrát tradiční dřevěnou hru zvanou kendama,“ zmiňuje ředitel.
Zájem o kulturu východní Asie a Japonska zvlášť v posledních letech zesílil, a tak se v Portu 1560 můžete těšit například na focení ve zdobeném kimonu nebo objevíte umění suiseki – to vyzdvihuje krásu kamenů, kterou kombinuje s prostředím jak v zahradě, tak v interiéru.
Další fenomén, který si s Japonskem můžeme spojit, je čaj. Proto vás tu čeká ochutnávka nejrůznějších druhů čajů, ale i čajový obřad, při kterém si uvaříte posilující zelený čaj.
„Stejně osvěžující jako zelený čaj je pak naše pivo, na které jsme moc hrdí,“ připomíná ředitel Miroslav Březina. Pivo zdejšího pivovaru je skutečně jedinečné a stojí za ochutnání, na mezinárodní soutěži mezi téměř 1200 vzorky piva získal místní světlý ležák třetí místo!
Více o workshopech se dozvíte zde.