
Třiasedmdesát přihlášených choreografií, čtyřicet tanečních pedagogů a sedmatřicet základních uměleckých škol – to jsou klíčová čísla letošního 16. ročníku přehlídky Taneční učitelé roku, která vyvrcholí ve čtvrtek 15. května 2025 od 15 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze. Odborná porota složená z deseti nezávislých hodnotitelů vybrala do slavnostního finále čtrnáct choreografií, jež představí to nejlepší z aktuální tvorby pro děti a mladé interprety ve věku 6–15 let. Jako host se představí soubor Balet Praha Junior 2.
„Kvalita taneční výchovy v žákovských věkových kategoriích má pro náš žánr výjimečný význam,“ uvádějí organizátoři z Konzervatoře Taneční centrum Praha. „Proto musíme o tyto taneční učitele, kteří jsou většinou současně i tvůrci, výjimečně pečovat. V této oblasti sledujeme také řadu problémů, nejasností a předsudků, které můžeme odstraňovat pouze neustálou konfrontací a diskusí.“
Hlavním cílem festivalu je komplexní hodnocení osobnosti tanečního učitele a jeho profesionálního přístupu k uměleckým, pedagogickým a společenským úkolům této profese. Hodnotí se zejména příprava interpretů pro scénickou uměleckou práci, tvorba uměleckého díla, jeho inscenování včetně režie, světel, zvuku, kostýmů a scénografie, a také prezentace vlastní osobnosti, souboru a choreografické tvorby.
„Musíme zajistit prostor pro ‚setkávání při práci‘, naučit se vést odborný a otevřený dialog a také společně chránit základní kvality tanečního žánru a jeho školství před negativními vlivy komerce a konzumu,“ dodávají organizátoři. „Cítíme, že konzervatoř pro to může, respektive musí vytvořit potřebné odborné, produkční a společenské podmínky.“
Slavnostní finále je otevřeno široké veřejnosti a nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do světa taneční tvorby pro nejmladší generaci. Během jednoho odpoledne se představí výběr nejzdařilejších choreografií i pedagogických přístupů, které stojí za rozvojem mladých talentů. Přehlídka je zároveň poctou všem, kdo se této náročné a smysluplné práci dlouhodobě věnují – s profesionalitou, péčí a skutečným nadšením.
Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium je první vzdělávací a umělecká instituce, která přinesla do české kultury moderní a jazzové taneční techniky a důsledně je propojuje s výukou klasického tance a dalšími oblastmi současného tanečního divadla. Tradice sahá až do roku 1961 – tehdy v undergroundu a později, pod záštitou Univerzity Karlovy a řady zahraničních odborníků, postupně vzniká centrum, které propojuje osmiletou konzervatoř a osmileté gymnázium do jedné vzdělávací koncepce doplněné studiem taneční pedagogiky s příslušnou aprobací (konzervatoř je současně vyšší odborná škola). Studentská umělecká agentura, Mezinárodní centrum tance, produkuje umělecké soubory Balet Praha Junior a Balet Praha Junior 2, import a export tvůrců, pedagogů a souborů, pořádá festivaly i workshopy. Významným cílem centra je podpora všeobecné a odborné vzdělanosti tanečníků, jejich sebevědomé a kvalitní zapojení do interpretační praxe a následně schopnost řízení, produkce uměleckých i společenských organizací a projektů. Centrem prošlo několik stovek tanečníků, kteří pracují v českých souborech (Pražský komorní balet, Balet ND v Praze, Laterna magika a jiné), v zahraničí (Berlín, Frankfurt, Hamburk, Linz, NDT 2 Haag, Bremen, Salzburg, Mannheim, Tel Aviv, Lisabon, Pécs a další) nebo absolvovali vysoké školy (Univerzita Karlova, HAMU, London School of Contemporary Dance, Rambert School, Academia Reggio Emilia, IT Danza Barcelona, a další). „Lidé z centra“ zastávají významné funkce v českých uměleckých, vzdělávacích a společenských organizacích.