Chanuka je jeden z významných svátků židovské tradice. Legenda vypráví o zázračném osmidenním udržení rituálního světla ve znovudobytém chrámu za povstání Makabejských v Jeruzalémě před více než 2 100 lety. Světlo devítiramenného svícnu se v časové posloupnosti roku blíží křesťanským vánočním tradicím, letos se s nimi dokonce kryje. Osmidenní židovský svátek začíná v neděli 18. prosince, kdy Památník ticha organizuje od 18 hodin chanukové setkání Světlo nové naděje na pražském nádraží Bubny. Přes něj odcházeli lidé před více než osmdesáti lety do ghett pro svůj židovský původ, často ve svých rodinách udržovali obě tradice.
První svíci za hudebního doprovodu rozsvítí společně zemský rabín Karol Efraim Sidon a vrchní pražský rabín David Peter, kteří uvedou tento akt i slovem. O hudební doprovod se postará orchestr Šarbilach, autorem designu chanukového svícnu je exkluzivně pro Památník ticha David Vávra.
Svíce na Bubnech bude zapálena historicky již počtvrté a v této podobě naposledy, protože má dojít k přestavbě místa a výstavbě nové budovy Památníku ticha. Organizátoři při příležitosti chanuky zároveň zpřístupní v tuto neděli od 15 do 20 hodin část unikátní expozice Album G.T. představující
doposud nezveřejněné fotografie a nově objevené osudy lidí z ghetta Terezín. Vstup na akci Světlo nové naděje i na výstavu je pro veřejnost zdarma.
„Letos opět se před nádražím Bubny rozsvítí první chanukové světlo na svícnu, jenž Památník ticha nechal v minulém roce vyrobit pro budoucnost nového objektu. ,Nová naděje‘ současného vývoje pootevírá vrátka k tomu, že v kalendářním roce 2023 se přestavba zahájí. Není to poprvé, co tuto věc slibujeme, ale letos, na rozdíl od roku minulého, máme prostřednictvím Ministerstva kultury na jeho výstavu deklarované finance od státu. Přijďte tuto naši i vaši novou naději podpořit svou účastí při tradičním obřadu světel,“ říká Pavel Štingl.
Výstava, kterou Památník ticha zpřístupní na první chanukový den, letos veřejnosti představila celkem 41 nově objevených fotografií z ghetta Terezín nalezených v pozůstalosti bývalého redaktora Československého rozhlasu Milana Weinera. Expozice zahrnovala i osm velkoformátových fotografií obyvatel tehdejšího ghetta, po jejichž identitě organizátoři výstavy ve spolupráci s řadou historiků, institucí i širokou veřejností více než rok pátrali. Putovní variantu výstavy organizátoři před několika dny přesunuli u příležitosti konce předsednictví České republiky v radě EU do budovy Europarlamentu v Bruselu. Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí přejde pod Česká centra a zastupitelské úřady, které ji budou prezentovat v následujících dvou letech. Původní výstava Album G.T. bude pro veřejnost zpřístupněna právě v neděli 18. prosince v budově pražského nádraží Bubny. V roce 2023 chystá Památník ticha vystavit Album G. T. ve velkém rozsahu včetně dosud veřejnosti neodhalených identit zbylých tváří z fotografií, které nyní procházejí další částí výzkumu.
Akci Světlo nové naděje organizuje Památník ticha, příspěvková organizace Ministerstva kultury, ve spolupráci se Židovskou obcí Praha, Městskou částí Praha 7, Správou železnic a Centrem současného umění DOX. Organizátorem výstavy Album G. T. je Památník ticha, partnery výstavy jsou Městská část Praha 7, Židovské muzeum v Praze, Památník Terezín, Paměť národa, Přírodní škola, Česká centra, Správa železnic a Institut Terezínské iniciativy. Mediálním partnerem výstavy je Česká televize.