S blížícím se přelomem roku si nejspíš řada z nás stanoví nějaké novoroční předsevzetí – hubnutí přitom patří mezi ty největší klasiky. Jenže jak na to? Je dobré se zamyslet, kolikrát už jste si podobný cíl v minulosti stanovili a jak se vám podařilo ho dosáhnout. A především, co tentokrát udělat jinak? Společně s výživovým poradcem Lukášem Vránou z komplexního programu The 1:1 Diet jsme se podívali na ty nejčastější mýty, které panují kolem redukce hmotnosti a ve kterých lidé často chybují.
Dám si na pár dní půst, váha půjde dolů sama
Pokud bez rozmyslu náhle výrazně omezíte jídelníček, třeba přestanete jíst úplně nebo vynecháte přílohy, může se stát, že tělo připravíte o důležité minerály nebo vitaminy. Na problém si zaděláte také v případě, že vám budou chybět bílkoviny. Je totiž zásadní, zachovat alespoň jejich doporučenou spodní příjmovou hranici (EFSA uvádí 0,83g/kg hmotnosti, ale například pro sportovce je tento příjem nedostatečný). „Protože si je tělo neumí vyrobit samo, může při deficitním příjmu jako zdroj energie začít používat aminokyseliny ze svých vlastních tkání. Výsledkem je úbytek svaloviny a následný pokles hodnoty bazálního metabolismu. Proces hubnutí se tím začne zpomalovat,“ vysvětluje Lukáš Vrána.
Za všech okolností je důležitý správně sestavený vyvážený jídelníček – obzvláště při hubnutí. Určitě je na místě poradit se s některým z výživových poradců ve vašem okolí, například v jedné z více než 110 poraden programu The 1:1 Diet po celé republice.
Večer už nebudu jíst
„Chápu, co je cílem této rady – snížit denní příjem kalorií o jedno jídlo denně a zamezit mlsání po večeři. Pokud ale máme vyvážený příjem energie, pak je úplně jedno, zda večeříme večer v 5, 6 nebo 7 hodin. Nadbytek energie je to, co se počítá. Řada sportovců má i druhou večeři a třeba i protein před spaním. Takže jezte, jak potřebujete, dbejte ale na vyvážený celodenní příjem energie,“ říká k tomu výživový poradce programu The 1:1 Diet Lukáš Vrána.
Pokud vás po večeři přepadne chuť na něco malého na zub, zkuste zvolit různě upravenou zeleninu – ať už čerstvou s dipem, nebo pečenou. Připravit si můžete třeba celerové nebo batátové hranolky pečené v troubě či zeleninové jednohubky.
Pokud už se stalo a pochutnali jste si na něčem ne zcela vhodném, zkuste odlehčit svůj jídelníček následující den. Na snídani je možné snížit příjem sacharidů, na oběd si můžete dát lehčí salát. Výhodu mohou mít sportující jedinci, protože těm postačí krátkodobě navýšit množství pohybové aktivity.
Kila jsou dole, mám vyhráno!
To je třetí mýtus, který zmíníme. Pokud je naším cílem udržet si postavu a váhu, se kterou je nám dobře, určitě bychom neměli stavět na krátkodobých jednorázových výzvách, ale spíše zvolit „udržitelnou“ cestu. Jde o postupné změny k lepšímu, které zařadíme do naší každodenní rutiny, aby se pro nás staly zvykem. Zdravý životní styl bychom měli vnímat jako standard. Pokud se opakují problémy s jojo efektem, vždy je možné vyzkoušet účinné a klinickými studiemi podložené metody v komplexním výživovém programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan, kde po klasické redukční fázi při hubnutí následuje takzvaná fáze stabilizační, při které se hubnoucí pod dohledem certifikovaného výživového poradce učí sestavit si vyvážený jídelníček a dodržet ho a především nastavit si životní styl tak, aby byl dlouhodobě udržitelný. Podrobnosti najdete na www.spolukiladolu.cz.
Co je program The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan
Na základě hesla „Spolu kila dolů!“ je stěžejním pilířem tohoto komplexního výživového programu úzká spolupráce s výživovým poradcem, který klienta provází po celou dobu redukčního programu v několika krocích, včetně závěrečné stabilizační fáze, kde se klade důraz na dlouhodobé udržení váhy bez jojo efektu.
Program The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan (dříve znám jako Cambridge dieta) je bezpečný, účinný a komplexní výživový program vyvinutý britskými lékaři, který pomáhá osvojit si zdravé stravovací i pohybové návyky, zbavit se nadbytečných kilogramů a nastavit a udržet dobrou mentální a fyzickou kondici. Historie programu sahá až do 70. let minulého století a díky rychlým, dlouhodobě udržitelným výsledkům se brzy stal oblíbený po celém světě.