Výběr správné obuvi není jednoduchá věc. Často se necháme zlákat vzhledem boty, která ovšem nemusí být pro naše chodidla ideální. Výsledkem jsou zničená chodidla, která akorát trpí. Abyste nohám dopřáli komfort a pohodlí, připravili jsme pro vás několik tipů a rad, jak si správně vybrat obuv, kterou vaše nohy ocení. Nezapomínejte, že jsou to právě vaše nohy, které vás nesou životem.
Na procházku či do kanceláře
Pokud vybíráte obuv, je třeba se zamyslet k jakému účelu ji budete využívat. Stojíte-li v práci celé dny na nohou, pak byste měli volit především obuv pro zdraví a pohodlí nejen chodidel, ale s tím souvisejících kotníků, kolen, kyčlí či zad. Nebo máte sedavou kancelářskou práci, ale cestou domů milujete procházky po městě? Pak ani vy nesmíte zapomenout na kvalitní a pohodlnou obuv. „Ideálně takovou, která nejen pěkně vypadá, ale zároveň vašim nohám dopřává zdravou chůzi a pohodlí pro vaše chodidla,” říká Jana Buch, která se podílela na vývoji a designu obuvi Holíkovky.
Ráno jinak než večer
Nezapomínejte, že velikost chodidla se během dne může měnit. Proto je třeba při výběru obuvi počítat s tím, že odpoledne máme nohy oteklejší než ráno, a těsná bota by vás mohla začít tlačit. Jak tedy vybrat botu? Nákup a zkoušení nových bot nechte na odpoledne, vemte si silnější ponožku a počítejte s tím, že noha během dne může lehce změnit svůj objem.
Paráda nebo pohodlí
Stylová obuv do špičky či na podpatku může na první dojem zaujmout, ale vaše chodidlo bude po delší době trpět. Obuv na časté nošení má mít kulatou špičku, aby kopírovala tvar chodidla a poskytovala dostatečně místa. Při výběru zkuste nohou v botě pořádně zahýbat a pokud se vaše prsty mohou pohybovat, pak je vše v pořádku a bota by vás neměla při delším nošení nikde tlačit. „Dobrá obuv je ta, která respektuje přirozený tvar chodidla a respektuje také potřeby nositele, který v ní většinou stráví větší část dne,” přibližuje Jana Buch, která se spolupodílela na vývoji a designu obuvi Holíkovky.
Velikost není jen číslo
Velikosti uvedené na botě jsou pouze orientační údaj. I když si před zkoušením necháte odborně změřit délku chodidla, není to jediný parametr pro správně zvolenou velikost. Neméně důležitá je i šířka obuvi a dostatečný prostor pro prsty. Hlavní je botu vždy vyzkoušet. Chodidla se můžou nějakým způsobem lišit a tak zkoušejte vždy obě boty. Pořádně si je zašněrujte, zapněte a chvilku se v nich projděte po podlaze, abyste měli jistotu, že vám opravdu sedí.
Prostor jako základ pohodlí
Při výběru vhodné obuvi na celodenní nošení je dobré se zaměřit na prostor pro prsty v botě. Před prsty by mělo zůstat volné místo u dospělého člověka 1 cm, u dětí 1-1,5 cm. A to nejen před prsty, ale i okolo kloubů, především u malíčku. Pokud cítíte šev boty vedoucí přes malíček již při zkoušení, není to dobře.
Materiál je známka kvality
Materiál, z jakého je obuv vyrobena, vám určuje, jak se v botě budete cítit. Bota by měla být prodyšná, z příjemného pohodlného materiálu a zdravotně nezávadná. „Pokud si pořídíme obuv z nekvalitní syntetiky, vznikne v botě špatné mikroklima a noha se nám bude potit,” dodává Jana Buch, která se spolupodílela na vývoji a designu obuvi Holíkovky. Stejně tak tvrdá obuv, která se noze nepřizpůsobí, může způsobit různé otlačeniny a oděrky. Maximální pohodlí nám zaručí obuv z přírodní kůže, která je přizpůsobivá a prodyšná.
Investovat se vyplatí
Výběr samotné obuvi závisí na představě o materiálu, stylu a pohodlí. To vše se promítne do ceny boty, která díky těmto faktorům může být i vyšší. Pokud chcete, aby vám obuv dlouho vydržela, nebojte se investovat do dražších materiálů. Kvalitní kožená obuv vydrží i při celodenním nošením 3-5 let, což ocení nejen vaše nohy, ale i peněženka.