Včely jsou pro náš život nenahraditelné. Bez jejich práce bychom neměli dostatek jídla a přestala by existovat většina rostlin i zemědělských plodin. V současné době, kdy dochází ke klimatickým změnám, je velkým problémem jejich vymírání. Řešením alarmujícího úbytku včel je nejen udržitelné včelaření a zemědělství, ale zejména osvěta.
Proč jsou pro nás včely tak důležité?
Většina lidí si myslí, že včelím posláním je produkce medu, ta je ale spíše vedlejší činností. Jejich opravdový význam a přínos spočívá v opylování rostlin. Až 90 % ovoce a zeleniny a 84 % druhů zemědělských plodin alespoň částečně závisí na opylování hmyzem. Bez pilné včelí práce bychom si nepochutnali například na jahodách, třešních, okurkách a jablkách, ale ani na kávě, kakau nebo mandlích a mnoho dalších potravinách. Kromě dopadu na zemědělskou produkci včely přispívají k zachování biodiverzity ve volné přírodě. Bez včel by převládly tzv. větrosprašné rostliny jako jsou jehličnany nebo bříza a postupně by vytlačily ostatní květiny, ovocné stromy i keře, které tvoří až 80 % všech rostlin. Bez včel by příroda ztratila nejen na pestrosti, ale zároveň by vymřeli živočichové, kteří jsou na ní závislí.
Jak dochází k jejich úhynu?
Dramatický úhyn včel je jedním z dopadů lidského chování na životní prostředí. „Meziroční úhyny včelstev se u nás pohybují mezi 15-30 % a různě na světě dosahují až k 45 %. Jedním z důvodů jsou současné zemědělské praktiky. Mezi ně patří například používání pesticidů, které včelám mohou způsobit otravu. Tento problém se stává ještě závažnější, protože intoxikovaná včela může otravu rozšířit na další včely a způsobit tak vyhynutí celého úlu. Zvyšující se úhyny jsou pro nás alarmujícím ukazatelem, pokud budeme postupovat tímto tempem, bude to mít trvalé následky na náš život,“ říká Martin Špaňhel z Forsage ECO. Tato organizace se zabývá vývojem monitorovacích senzorů do úlů, které můžou pomoci každému včelaři stát se opravdovým profesionálem. Tato technologie například zjistí, jaká je v úlu teplota a vlhkost, jaký je váhový přírůstek medu, zda jsou včely ve stresu nebo jestli se v úlu neděje něco neobvyklého.
Cereálie Nestlé CHEERIOS® a Forsage ECO spolupracují pro lepší život včel
Společnost Nestlé klade velký důraz na udržitelnost svého podnikání. Zavázala se například k udržitelné produkci palmového oleje, zastavení odlesňování nebo snižování emisí. Pomoc včelám je dalším krokem k lepší budoucnosti naší planety. Proto se cereálie Nestlé CHEERIOS® v rámci projektu Pomáhejme včelám staly partnerem neziskové organizace Forsage ECO. Společně podporují a vzdělávají mladé včelaře napříč celou Českou republikou. Díky spolupráci jsou pro včelařské kroužky senzory do včelích úlů dostupnější a mladí včelaři se díky propojení technologií s přírodou dozvědí ještě více o světě včel.
Co může dělat každý z nás?
Zde je 5 jednoduchých tipů, jak můžete svým dílem přispět k lepší budoucnosti včel, a tedy i nás všech.
- Prvním krokem je osvěta. Vzdělávejte se a zajímejte se o přínos včel pro náš život a tyto informace šiřte dál. Pouze pochopení jejich důležitosti nám pomůže se k nim chovat lépe.
- Vyhněte se chemii. Omezte pesticidy a upřednostňujte potraviny z udržitelného zemědělství.
- Nepřipravujte včely o potravu. Sekání trávníku na zahradách, v parcích nebo běžná úprava městské zeleně se snahou zbavit se plevelu připravuje včely o bohatý zdroj nektaru. Pokud to není nezbytně nutné, trávník nesekejte.
- Zasaďte vhodné květiny. Radost včelám uděláte zejména nektodárnými a pylodárnými rostlinami jako jsou Svazenka vratičolistá, Lískovníček klasnatý, Třapatka nachová a další.
- Respektuje a dbejte na zásady udržitelného včelaření. Pokud sami nevčelaříte, kupujte med od místních prověřených včelařů, kteří tyto zásady dodržují.