Pozvánka na otevření nového uměleckého prostoru v pátek 18. června od 12 hodin ve Školské ulici. Ateliér ve spolupráci s Tibet Open House otevírá spolek Barvolam, který dlouhodobě poskytuje podporu neuroatypickým umělcům a umělkyním. V rámci nově odstartovaného projektu ART30.2. pořádá spolek pilotní akci DEN OTEVŘENÝCH MYSLÍ.
V ateliéru budou vystaveny práce umělců a umělkyň tvořících ve studiu Barvolam. Součástí programu bude inkluzivní výtvarný workshop Jamming pro návštěvníky z řad široké veřejnosti i umělců ze studia. Odpoledne zakončí vystoupení kapely Roman Radkovič Collective.
„Mezi lidmi s nálepkou ,mentální hendikep´ nebo ,autismus´ jsou, stejně jako ve většinové populaci, talentované umělkyně a umělci. Ti však nemají stejný přístup ke vzdělání a stejné šance jako ostatní. Tím, že nemají možnost studovat umění na vysoké škole, nemají šanci vybudovat si síť kontaktů, která jim umožní vstup do oficiálního světa umění“, říká jeden ze zakladatelů spolku Barvolam, který svým zázemím těmto umělkyním a umělcům poskytuje do jisté míry náhradu konvenčního vzdělávání. Podporuje je k samostatnosti vyjadřování a dává jim možnost podílet se na vytváření současné výtvarné kultury.
Projekt ART30.2. byl zahájen na počátku letošního roku a je pojmenován podle článku 30.2. Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením, který se Barvolam snaží uvést do praxe svými jedinečnými aktivitami. Jednou z těchto aktivit je Projekt Jamming, založený na principu kolektivní malby. Díla z projektu byla prezentována na výstavách v Centru současného umění DOX (2017), Pragovka Gallery (2019) i jinde. Cílem projektu Artist Statement je zviditelnit neuroatypické umělce a prezentovat jejich tvorbu. V rámci projektu vznikají audiovizuální díla, on-line portfolia a pořádají se výstavy jednotlivých umělců. Barvolam nyní rozšiřuje tyto již dobře zavedené projekty o provoz sdíleného ateliéru ve Školské ulici – Studio Barvolam.