Stejně jako lidé, tak i jejich čtyřnozí přátelé potřebují v tomto ročním období speciální péči, aby byli dostatečně chráněni před nezmary zimního počasí. Na co je potřeba dbát při procházkách venku a jak předcházet nachlazení či jiným zdravotním potížím, vám poradíme společně s odborníky Super zoo.
Je potřeba zkrátit procházky?
Pokud máte aktivního pejska a víte, že se bude venku probíhat bez větších zastávek, není potřeba v zimě zkracovat procházky s obavou z nastydnutí. Avšak v případě, že rtuť teploměru klesne několik stupňů pod bod mrazu, zkraťte venčení pouze na nezbytně nutnou dobu. Myslete také na to, že byste neměli nechávat psa čekat dlouho na jednom místě bez možnosti se zahřát pohybem – postávání na studeném vzduchu nebo sezení na studené zemi by mu mohlo způsobit prochladnutí.
V zimě nejvíce trpí mrazem krátkosrstá plemena, obzvláště ta bez podsady jako třeba francouzský buldoček nebo krátkosrstá čivava. Protože se hůře vyrovnávají s výkyvy teplot, zvažte pořízení kabátku na zimu. „Nejlepší je vyzkoušet si obleček přímo na svém pejskovi v prodejně, protože každé plemeno je jinak stavěné a může mu vyhovovat jiný střih. Důležité je, aby kabátek dobře seděl a pejskovi nepřekážel v pohybu. Je také potřeba, aby chránil ledviny i záda vašeho mazlíčka,“ radí Alena Bartoníčková, produktová specialistka Super zoo. Poklud chcete, aby měl pes v teple i hrudník, třeba u jezevčíků nebo jiných plemen s kratšíma nohama, kterým může být zima od země, můžete si vybrat ze speciálních svetrů pro pejsky. Dále naleznete v nabídce chovatelských potřeb zpravidla také prodyšné oblečky s membránou nebo nepromokavé pláštěnky.
Na zimu venku
Nejvíc jsou samozřejmě povětrnostním vlivům vystaveni psi, kteří jsou celoročně chováni venku. U těch je potřeba dbát na to, aby byl kotec zateplený nebo alespoň krytý na třech stranách (boky a zadní část) a chránil tak svého obyvatele proti větru a dešti. Do boudy zateplené polystyrenem můžete umístit dřevitou vlnu nebo slámu. Deky a pelíšky sice také zahřejí, ale pouze do chvíle, než navlhnou. Pokud chováte pejska v kotci, pravidelně kontrolujte, jestli nemá v misce zmrzlou vodu a několikrát denně ji doplňujte. Pokud chcete podpořit potřebný příjem tekutin a zajistit i dodatečné teplo, můžete mu obohatit jídelníček o granule zalité teplým vývarem či teplou vodou. Pro změnu chutí lze přidat ohřátou masovou konzervu.
V případě, že máte pejska doma, dbejte na to, aby váš byt nebyl přetopený. Zejména dlouhosrstá plemena by mohla trpět přílišným horkem. Při procházkách by pak velké změny teplot mohly napomoct vzniku nepříjemného nachlazení. „Pokud ale máte v bytě či domě naopak chladněji, je dobré zejména menším plemenům nebo starším jedincům na zimu pořídit hřejivý pelíšek nebo aspoň teplou deku a umístit je tam, kde rád odpočívá,“ doporučuje Alena Bartoníčková.
Před procházkou ošetřete tlapky
Psí tlapky sice chrání odolná kůže na polštářcích, i tak ale není od přírody připravena na sůl a ostrý štěrk na chodnících. Poranit se může také o zledovatělý sníh. Jako ochrana před těmito nepříznivými vlivy můžou posloužit boty pro psy, ale také speciální spreje či masti, jako je třeba Beaphar Feet Balsam, které seženete v chovatelských potřebách a kterými byste měli ideálně ošetřit tlapky před každou procházkou. Tyto přípravky vytvářejí na tlapkách speciální ochrannou vrstvu. „Po procházce tlapky opláchněte vlažnou vodou, aby na nich nezůstala sůl a nečistoty. Následně je znovu namažte ochrannou mastí. Speciální péče je potřeba obzvlášť u dlouhosrstých plemen, u kterých se doporučuje vystříhat srst mezi polštářky tlapek, aby se na ni pejskovi nenabaloval sníh a nepřimrzal mu tam. Jinak by se mu špatně chodilo a opět by mohlo dojít k poranění polštářků,“ upozorňuje Alena Bartoníčková s tím, že pokud poranění tlapky zaznamenáte, jako základní ošetření polštářek omyjte a naneste dezinfekci, následně se poraďte s veterinářem.
Myslete na prevenci
V zimním období je dobré nezapomínat na celkovou podporu imunity. Využít můžete například vitaminové kapky Bea Vit Totaal s komplexem nezbytných vitaminů, které jsou vhodné nejen pro psy, ale také pro ostatní domácí mazlíčky.