
Pořídili jste si vysněného domácího mazlíčka, jenže s novým kamarádem přišlo i kýchání, rýma nebo svědění očí? Možná za to může zvířecí alergie. Jak se projevuje? Dá se léčit? A je potřeba se kvůli ní nového kamaráda vzdát, nebo je možné se zvířecích alergenů v domácnosti zbavit? Na tyto otázky odpovídá odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.
Jak poznám alergii na zvířata?
„Alergie na zvířata se může rozvinout kdykoli v životě, i u osob, které dříve neměly žádné potíže. Projevuje podobně jako například alergie na pyl – vodnatou rýmou, ucpaným nosem, astmatickým kašlem, svěděním očí nebo vyrážkou. Časté jsou také spánkové obtíže a pocit únavy,” vysvětluje Michal Závacký. S těmito příznaky je dobré nejdříve navštívit praktického lékaře, který po vyloučení jiných příčin odešle pacienta k alergologovi. Ten na základě kožních nebo krevních testů určí konkrétní alergen a doporučí léčbu. Včasnou diagnózou a zahájením léčby můžete předejít zhoršení potíží a vzniku chronického onemocnění.
Musím se zbavit svého mazlíčka?
I u zvířecích alergií je na prvním místě nutné minimalizovat kontakt s alergeny, které se přenášejí nejen přímým kontaktem se zvířetem, ale také se šíří vzduchem a usazují na všech površích v domácnosti. „Jestliže máte alergii na milovaného domácího mazlíčka, znamenalo by to například věnovat ho rodině nebo známým. To je ale pro mnoho lidí, zejména dětí nepředstavitelné. Pokud neuvažujete, že byste zvířátku navzdory doporučení alergologa našli nový domov, je nutné stanovit si nová pravidla společného soužití a pokusit se co nejvíce minimalizovat množství alergenů v domácnosti,” doporučuje šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz.
Jak se zbavit zvířecích alergenů?
- Z povrchů
Kvalitní vysavač s HEPA filtrem, který zachytí i nejjemnější částice, je pro alergiky nutností. Může se hodit i filtr s aktivním uhlím, který pohlcuje pachy. Se sbíráním chlupů z koberců pomůže turbokartáč.
Sáčkový vysavač Rowenta Silence Force Allergy+ s HEPA filtrem a příslušenstvím pro chovatele domácích zvířat koupíte na www.proalergiky.cz za 4 759 Kč.
Pravidelně vysávejte nejen podlahy a koberce, ale i matrace a čalouněný nábytek. Tyto povrchy můžete také ošetřovat speciálním odstraňovačem alergenů ve spreji, který zneškodňuje zvířecí, roztočové, pylové a plísňové alergeny. Hladké povrchy otírejte vlhkým hadříkem.
Tip: Čisticí přípravek na matrace, koberce a čalounění Bio-Life HomeCleanse 350 ml koupíte na www.proalergiky.cz za 549 Kč.
- Ze vzduchu
Když zvířecí alergeny uschnou, snadno se víří ve vzduchu a také se nabalují na zrnka prachu. Tak se dostanou do dýchacích cest, kde alergikům škodí nejvíce. Alergeny ze vzduchu účinně odstraňuje čistička vzduchu s HEPA filtrem.
Tip: Čistička vzduchu Winix T800 je vhodná i pro velké prostory a lze ji ovládat mobilní aplikací. Koupíte na www.proalergiky.cz za 8 490 Kč.
Zajímavým doplňkem čističky vzduchu je sprej proti vzdušným alergenům. Dá se použít jako první pomoc v místnosti, ve které před příchodem alergika „řádilo“ nějaké zvířátko. Hodí se také v situacích, kdy alergik jako návštěva například přespává v místnosti kontaminované alergenem a nemůže si s sebou vzít čističku vzduchu.
Tip: Sprej Bio-Life AirCleanse 250 ml odstraňuje ze vzduchu lehké alergeny zvířat, pyly a spory plísní. Koupíte na www.proalergiky.cz za 549 Kč.
- Ze zvířete
Věděli jste, že alergeny lze odstraňovat přímo ze zvířete? Vedle pravidelného koupání můžete ošetřovat srst či peří zvířete speciálním roztokem, který dokáže neutralizovat alergeny. Zvířatům tyto přípravky neublíží, spíše naopak. Obsahují totiž látky, které hydratují pokožku a tím snižují uvolňování alergizujících šupinek kůže.
Tip: Sprej Bio-Life PetalCleanse Cat 350 ml pro kočky a další malá zvířata nebo sprej Bio-Life PetalCleanse Dog 350 ml pro psy koupíte na www.ProAlergiky.cz za 499 Kč.
Zvláštní péči věnujte udržování pelíšku zvířete v čistotě. Zejména děti mají rády svého zvířecího kamaráda v pokojíčku, zvířata by ale v žádném případě neměla být v místnostech, ve kterých spíte.
A co hypoalergenní zvířátka? „Neexistuje žádné úplně hypoalergenní zvíře. Pokud někteří chovatelé vydávají za hypoalergenní krátkosrstá nebo bezsrstá plemena, jde spíše o prodejní trik. Alergeny se nacházejí hlavně ve slinách, moči a odumřelých kožních buňkách zvířete, které se na srsti zachytávají. Ve světě se objevily snahy vyšlechtit nízkoalergenní kočku, spolehlivé výsledky však zatím zaznamenány nebyly. Některá plemena mohou produkovat méně alergenů, ale alergickou reakci mohou stále vyvolat,” varuje odborník z ProAlergiky.cz.
Pokud se obtíže navzdory výše uvedeným opatřením a užívání úlevových léků přetrvávají, nabízí se ještě varianta alergenové imunoterapie, která působí přímo na příčinu alergického onemocnění. Může ji předepsat ošetřující alergolog. Nepomůže-li ani ta, je nutné se s mazlíčkem rozloučit, aby nedošlo ke zhoršení symptomů či rozvoji chronického onemocnění.