S příchodem jara a léta se zvyšuje nejen intenzita slunečních paprsků, ale také výskyt klíšťat, která mohou nám i našemu mazlíčkovi pěkně znepříjemnit slunné dny. Proto Fitmin přichází s celou řadou tipů, jak své mazlíčky můžete ochránit.
Nebezpečný návštěvník
Všichni je moc dobře známe. Od jara do podzimu jsou tu s námi. Klíšťata. Dávno neplatí, že si je naši mazlíčci přinesou jen z pobytu v přírodě. I procházka po městě nebo pobyt na zahradě může být nebezpečný. Klíšťata jsou nejčetnějším vnějším parazitem domácích mazlíčků. Protože jsou to přenašeči celé řady nemocí, ovlivňují tak život a zdraví nás všech. Nejčastějším infekčním onemocněním přenášeným klíšťaty v Česku je tzv. Lymská borelióza, dále také erlichióza nebo anaplazmóza. U psů se projevuje hlavně akutním zánětem a otokem kloubů, kulháním, možnou teplotou, případně apatií až nechutenstvím. Nebezpečná je hlavně kvůli své době inkubace. Pokud se borelióza neléčí včas, může, stejně jako u člověka, přejít do vážnějších fází a v nejhorším případě může končit i úmrtím zvířete.
„Nemocí je nepřeberné množství, avšak pro všechny platí to samé. Nejlepší ochranou je prevence. V případě, že dojde k přisátí klíštěte, je dobré dodržovat hygienické zásady a používat rukavice a speciální pinzety. Pokud se nám nepodaří klíště odstranit, není potřeba panikařit a navštěvovat veterináře. Tělo zbylá kusadla postupně odstraní samo jako třísku,“ říká veterinářka a ambasadorka značky Fitmin Kateřina Franková.
Možnosti ochrany pro psy
Nejznámější ochranou jsou antiparazitické obojky. Jejich výhodou je velká variabilita, voděodolnost a v neposlední řadě i délka účinnosti. Musíme ovšem myslet na to, že by pes s obojkem neměl spát v posteli s páníčkem nebo dětmi. „Téměř všechny antiparazitické preparáty pro psy jsou pro kočky toxické. Proto, pokud máme doma oba mazlíčky, je třeba dávat velký pozor, aby nedošlo k nehodě,“ říká Franková. Stejně spolehlivou ochranou jsou perorální tablety proti blechám a klíšťatům. Mají sice kratší dobu účinnosti, ale psa nijak neomezují. Další možností jsou spot-on pipety, které
se nanáší psovi mezi lopatky tak, aby si místo nemohl olizovat. Po aplikaci by majitel neměl psa hladit, dokud aplikovaná vodička nezaschne. Délka účinnosti je většinou kolem jednoho až tří měsíců, často chrání i proti vnitřním parazitům. Neopomenutelnými pomocníky v boji proti klíšťatům jsou také šampony a spreje. Ty se používají zejména pro štěňata a koťata, a to pro jejich rychlou a jednoduchou aplikaci. „Po aplikaci spot-on pipet by pes rozhodně neměl alespoň 24 hodin zmoknout. Nezapomínejme, že i pokud jsme zvolili jednu z těchto ochran, je dobré pravidelně psí srst prohlížet a kontrolovat,“ apeluje Franková.
Možnosti ochrany pro kočky
Kočky jsou od přírody lovci, proto je pro ně pobyt venku přirozený. Stejně jako u psů, na prvních příčkách nejčastějších forem ochrany jsou antiparazitické obojky a pipety na 3 měsíce. V případě koček je nutné obojek opravdu pečlivě upevnit, abychom předešli omezení pohybu nebo riziku zachycení se při nejrůznějších kočičích dobrodružstvích. Účinnost obojků je až 8 měsíců, což pokryje celou klíštěcí sezónu. „I pro kočky jsou na trhu k dispozici spot-on pipety. Zde ale při aplikaci musíme dávat větší pozor, aby si kočky účinnou látku z kožíšku neslízaly,“ varuje veterinářka. Šampony jsou v případě koček trochu nepraktické, přece jen koupání není jejich nejoblíbenější činností. Nahradit je ale můžeme dostupnými spreji, které jsou lehce aplikovatelné. Pohodlnou variantou jsou i u koček tablety na vnitřní užití odpuzující mimo klíšťat i celou řadu dalších parazitů.