Moderní vědecké poznatky odhalují nové faktory, které mohou ovlivnit nejen úspěšnost krytí jako takového, ale i životaschopnost a kvalitu štěňat. Tyto faktory, konkrétně telomery, telomeráza a jejich funkce, jejichž objev byl v roce 2009 oceněn Nobelovou cenou, byly donedávna spojovány pouze se stárnutím a vlivem na zdraví různých orgánů a tkání. Dnes ale víme, že mají i prokazatelný vliv na úspěšnost reprodukce.
ZNÁTE ENZYM TELOMERÁZU?
A víte, jak může ovlivnit úspěšnost krytí a životnost novorozených štěňat?
Při výběru partnerů pro krytí klademe důraz na genetické zdraví, morfologické vlastnosti a povahu, aby zajistili, že štěňata budou odpovídat standardům plemene a budou mít dobré predispozice ke zdraví a temperamentu. Možná se nacházíme na křižovatce, která nás dovede k další možnosti pozitivního ovlivnění plodnosti našich psů – zvyšování hladiny telomerázy.
Již více než deset let se telomerami, telomerázou a jejich vlivu na reprodukci zabývá zejména humánní medicínas převratnými poznatky publikovanými v posledních třech letech. Bohužel veterinární medicína v této oblasti zaostává, i když mnoho prvotních výzkumů telomer bylo prováděno na psech. Vlastně je to velmi podobně jako v jiných oborechmedicíny. Nicméně pozitivní je, že z poznatků humánní medicíny můžeme těžit i v oblasti reprodukce psů, protože je dokázáno, že biologie a funkce telomer je u lidí i u psů totožná.
Co jsou vlastně telomery a proč jsou důležité v reprodukci
Telomery jsou malé ochranné části DNA, které se nacházejí na koncích chromozomů v buňkách. Jejich úkolem je chránit chromozomy a udržovat stabilitu genetického materiálu při dělení buněk. V posledních několika letech se biologie telomer stala důležitým tématem v oblasti reprodukce, což iniciovalo řadu studií zaměřených na vztah mezi délkou telomer a spermatogenezí (tvorbou spermií) a plodností samců, vývojem embrya a jeho kvalitou během asistované reprodukce, stejně jako na samičí patologie, v oblastivaječníků a ovariální nedostatečnosti. Laicky řečeno. Jedním z faktorů negativně ovlivňujících plodnost jak samic, tak samců je stav telomer, tedy jejich zkrácení.
Proč se telomery zkracují a jaký vliv to má na plodnost?
Na zkracování telomer u psů mohou mít vliv různé faktory, zejména oxidativní stres. Oxidativní (oxidační) stres je jev způsobený nerovnováhou mezi produkcí a hromaděním reaktivních toxických kyslíkových sloučenin (ROS) v buňkách a tkáních. Oxidační stres se projevuje tehdy, když existuje nerovnováha mezi tvorbou volných radikálů a schopností buněk je odstraňovat. V buňkách se tedy hromadí toxické látky, se kterými si buňky neumějí poradit. Když se zvýší produkce toxických ROS, začnou se projevovat škodlivé účinky na důležité buněčné struktury negativně ovlivňující součásti buněk mezi které patří i telomery. A kde se oxidativní stres bere?
Bohužel, vlivům, které působí oxidativní stres se v dnešní době prakticky nelze vyhnout a poškození telomer se týká každého psa. Z hlediska reprodukce studie naznačují, že kratší telomery mohou být spojeny s nižší kvalitou spermatu (samčích pohlavních buněk) a oocytů (samiččích pohlavních buněk), což může mít vliv na úspěšnost reprodukce a zdraví potomstva.
A je to skutečně problém?
Vědecké informace naznačují že ano, a to jak na straně samců,tak samic.
V případě samců se například potvrdilo, že neplodní jedincimají spermie s kratší délkou telomer než plodní jedinci. Pokud bychom měli parafrázovat závěry studií, pak ukazují, že:
V případě samic nedávné důkazy ukazují i to, že telomeryjsou zapojeny do většiny procesů souvisejících s plodností samic, vývojem embrya a zdravím novorozence. I zde jsou závěry studií velmi zajímavé:
Jak pro samce, tak samice platí, že kriticky zkrácené telomeryzpůsobují senescenci (stárnutí buněk), po které následuje krize a buněčná smrt. Na druhou stranu podpora tvorby telomerázy může vést k prodloužení telomer, což může být využito k nápravě degenerativních změn. Což může otevírat možnost využití telomerových terapií k pokusu o řešení problémů s neplodností.
Jak lze pomoci telomerám k prodloužení?
Hladina telomerázy je nový faktor, na který je dobré se zaměřit při přípravě na připouštění a březost. Stanovování enzymu telomerázy se ukazuje být velmi dobrým indikátorem plodnosti u lidí, nicméně u zvířat není dosud standardizováno.Pokud si tedy položíme otázku: „Má můj pes či fenka zkrácené telomery?“ odpověď bude ano, protože se jedná o přirozený proces, který postihuje všechny psy, stejně jako lidi. Nicméně nejsme schopni hodnoty kvantifikovat. Existují rozdíly mezi jedinci, které mají vztah k individuálním podmínkám a expozici již zmiňovaným destruktivním faktorům. Je tedy dobré spolehnout se na aktivaci telomerázy u všech jedinců připravovaných na krytí.
V principu se tedy u psů nejeví být účelné stanovovat individuálně hladinu telomerázy, ale k její zvýšení může přispět podávání látek které pomáhají zvyšovat její hladinu. Mohou to být například přírodní látky, které mají tento účinek deklarovaný publikovanými studiemi. Jsou tonapříklad Panax ginseng, Resveratrol, Bacopa monieri, Euterpe oleracea, které mají povrzený účinky na aktivaci telomerázy a udržení integrity telomer. Výhodné mohou být směsné přípravy, které využívají synergií jednotlivých látek. Vzhledem k roli volných radikálů mohou být dobrým doplňkem k těmto přípravkům i adaptogeny, které s nimi působí synergicky a pomáhají tělu vyrovnat se s negativními vlivy různého původu. Bylinné přípravky mají dlouhou historii, jsou charakteristické bohatými a bezpečnými složkami a mají velký potenciál. Rešerše literatury navíc naznačují, že tradiční bylinné přípravky jsou bezpečné a dobřesnášené.
Jak přispět k větší úspěšnosti krytí a vyšší prosperitě štěňat?
Je třeba mít na paměti, že telomery jsou jen jedním z faktorů, které ovlivňují plodnost a pomoc a aktivace telomerázy je jedním z pomocných prostředků. Nicméně, když u multifaktoriálního procesu ovlivníme pozitivně i jen jeden z faktorů, přispíváme ke zdraví. Prospěšnou by se mohla jevit preventivní kůra v délce dva až tři měsíce před plánovaným připouštěním, a to jak u psa, tak feny. A to i u jedinců, kteří nemají diagnostikované problémy s plodností ani nemají historii neúspěšných spojení. Rozhodně ale platí, že psi by měli užívat přípravky, vyvinuté přímo pro psy s ohledem na jejich specifickou fyziologii, potřeby a metabolismus.
Věřím, že pro každého chovatele je užitečné zamýšlet se, jak tyto nové poznatky o objevy přenášet do veterinární a chovatelské praxe. Jejich implementace může přispět ke zvýšení reprodukční úspěšnosti a celkového zdraví psů.
Autora můžete kontaktovat na www.longevityforanimals.com
Zdroj: Helena Váňová Production