Sterilní podestýlka už nestačí, čeští vědci přicházejí s technologií, která mazlíčky aktivně chrání. Zatímco sterilní podestýlka pouze neutralizuje škodlivé bakterie, probiotické stelivo navíc aktivně podporuje kondici mazlíčka. Řešení českých vývojářů bude patentově chráněné.
Podestýlka má velký vliv na celkovou kondici domácího zvířete. Špatně vybrané stelivo se může stát semeništěm škodlivých bakterií či zdrojem nepříjemného zápachu. Proto již před mnoha lety přišli výrobci s podestýlkou sterilní, která nepřátelské bakterie eliminuje. České vývojáře nyní napadlo posunout péči o mazlíčky na novou úroveň a obohatili ji probiotickými kulturami. Tím se z neutrální podestýlky stává podestýlka aktivní, s terapeutickými účinky. Jedná se zároveň o první „zvířecí“ probiotika pro zevní užívání. Podestýlka přispívá k celkové kondici zvířete a může pomoci s některými nepříjemnými kožními či zažívacími obtížemi. „Technologie je založená na stabilizaci probiotických kultur, které jsou schopné v podestýlce přežívat dlouhodobě. Výběr vhodného kmene laktobacilů společně s přidáním prebiotické složky dosahuje vynikajících výsledků ve funkčnosti podestýlky,“ uvedl Evžen Čáslava ze společnosti ProBioBed, která se výrobou ekologických podestýlek ve spolupráci s dalšími odborníky zabývá.
Dvouletý výzkum slavil úspěch
Výzkum včetně testování v laboratoři a v reálném odchovu trval téměř dva roky. Podle Čáslavy má probiotická podestýlka tu výhodu, že synergicky kombinuje působení probiotik z vnějšího prostředí s těmi, která zvířata dostávají v krmivu, čímž probiotické bakterie, pokud jsou kombinovány vhodně, vytvářejí vyvážené a přirozené prostředí. „Stejně jako o lidském mikrobiomu a zažívání to ve zjednodušené podobě platí o prostředí, ve kterém žijí domácí zvířata. Nové podestýlky tak domácím mazlíčkům poskytují ideální prostředí pro život,“ vysvětlil Evžen Čáslava.
Patent pro domácí i hospodářská zvířata
Prvotním impulzem pro výzkum byly problémy při odchovu králíků, kteří často trpěli na různé druhy dermatitid, tedy kožních problémů. „Zkoušeli jsme různé metody a oslovili i odborníky z oblasti mikrobiologie. Společně nás napadlo zkusit přidat do sterilního materiálu přátelské probiotické bakterie. Ty se hojně užívají při řešení komplikací u lidí v kosmetickém průmyslu,“ poznamenal Čáslava s tím, že už nyní registrují první pozitivní ohlasy chovatelů, kteří hlásí, že u jejich zvířat došlo k omezení zánětů na končetinách i pokožce. „Právě jsme prošli celým procesem registrace ochranných známek a započali jsme patentové řízení, protože jsme si jistí, že daný produkt najde široké uplatnění jak v chovu hospodářských zvířat, tak i domácích mazlíčků,“ dodal.
Odkaz na stránky s dalšími informacemi: www.probiobed.com/inovace