Jako v zapnuté troubě. Tak se cítí pes, kterého v současných horkých dnech necháte zavřeného v autě. Stačí jen pár minut a začne se doslova vařit. Některým plemenům stačí čtvrt hodiny, aby se dostavil teplotní šok a následně mučivá smrt. Nechávat svého psa v těchto horkých letních dnech proto není jen nezodpovědné, ale barbarské.
Žádný majitel psa pravděpodobně nechce nechat svého čtyřnohého miláčka trpět a bolestivě umírat. Přesto se stále najdou jedinci, kteří svého psa s klidem nechají i v těchto horkých dnech zavřeného v autě a odejdou pryč. Psa tím vystavují velkému utrpení, které často a velmi brzy končí bolestivou smrtí z přehřátí. A to i přes to, že si „jen na chvíli“ odběhnou. Nikdo předem neví, co je kde zdrží. Navíc k smrtelnému přehřátí stačí někdy i pár minut v rozpálené sluneční výhni.
Psi mají jinou termoregulaci než lidé, neochlazují se pocením, ale sliznicemi v ústní dutině. Zrychleným dýcháním, při kterém vdechuje studenější vzduch, si pes ochlazuje sliznice a tím i krev. V autě však teplota velmi rychle roste, za deset minut i o deset stupňů. Při venkovní teplotě 35 stupňů Celsia v zavřeném autě může už za dvacet minut být přes 55 °C, teplota v autě na přímém slunci může vzrůst až na 70 °C. Pro psa to představuje smrtící past. Nepomohou ani pootevřená okénka či miska s vodou. I její teplota velmi rychle vzroste.
Podobných případů je každé léto stále bohužel velmi mnoho. K zatím poslednímu případu takového nezodpovědného chování, které je prakticky hrubým týráním, došlo v jihočeské Hluboké nad Vltavou. Majitelka nechala svého stafordširského teriéra zavřeného v autě na parkovišti u zoologické zahrady, kde si kolabujícího psa všimli kolemjdoucí. Ihned zavolali policii a pokusili se rozbít okénko auta, což se jim nepodařilo. Policistům majitelka psa telefon nezvedala, po čase sama k autu přišla a odemkla ho. Pes, který v autě údajně strávil jednu hodinu, byl v tak vážném stavu, že musel být okamžitě převezen k veterinářce, kde však i přes veškerou pomoc večer uhynul. Majitelce nyní kvůli týrání zvířete hrozí i dva roky vězení.
Proto znovu apeluji na všechny majitele psů, aby je nenechávali v autech samotné, a to ani na malou chvíli. Zároveň žádám všechny ostatní, aby nebyli lhostejní svému okolí a hlavně při pohybu po parkovišti si všímali okolních aut. Pokud v některém někdo uvidí zavřeného psa, jiné zvíře či dokonce dítě, okamžitě musí kontaktovat policii a oznámit to. Pokud bude pes kolabovat, nebude reagovat na podněty, evidentně nedýchá a nehýbe se, může svědek rozbít okénko auta. Nejlépe nejvzdálenější od zvířete, aby ho neporanilo sklo.
Před rozbitím skla doporučuji celou situaci vyfotit nebo nejlépe natočit na video. Poslouží to v dalším vyšetřování. Policii volejte i v případě, že se pes v autě hýbe a reaguje na vaše podněty. Nikdy nevíte, jak dlouho bude majitel pryč a zda přehřátý pes nezačne každou chvíli kolabovat. Proto počkejte u auta až do příjezdu policie, abyste mohli psa v případě nouze sami vyprostit. Pár minut za záchranu zvířecího života jednoznačně stojí.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
ředitel Zoologické zahrady Tábor
předseda Cane Corso klubu ČR
Zdroj: Zoo Tábor